| Andy323 a întrebat:

Am o mica problema. Acum cum e sezonul strugurilor, a venit si randul familiei mele sa culegem strugurii. Dupa ce am cules o parte dintre struguri am vazut un cuib de turturele cu 2 puisori.In vita de vie in care era cuibul am aflat ca o sa renuntam la vita aceea si dupa aceea am luat cuibul de pasari si l-am mutat la 10 metri distanta de locul precedent. Dupa ce am mutat cuibul, pasarea mama a tot cautat cuibul de pasari il locul precedent si dupa nu am mai vazut-o. Sunt sanse sa isi gaseasca puii? Sunt unpic ingrijorat. Puii nu au fost atinsi doar am mutat cuibul. Astept un raspuns folositor, multumesc.

9 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Eh. Nu e mare lucru. Ai omorat doi pui. Nuciodata sa nu mai faci asa ceva. Via se scoate toamna tarziu sau primavara devreme. Puii aceia intr-o saptamana cresteau si isi luau zborul. Pasarea nu si-a mai gasit puii si a plecat.

| untu a răspuns:

Trebuia sa muti cuibul de turturele, culegeti strugurii de pe locul acela si dupa aceea, dupa ce ati terminat de cules strugurii de pe locul acela, puteti muta inapoi cuibul ca mama puilor sa gaseasca cuibul la locul stiut de ea!

| Andy323 explică (pentru untu):

Nu ati inteles, vita aceea nu o sa mai fie acolo in 2 zile maxim si am zis sa ii pun intr-un loc sigur. Acum de cateva minute m-am dus acolo mama nu a venit si i-am luat si i-am pus la un loc calduros in casa pana maine si de maine mama mea ii va pune la loc...

| untu a răspuns (pentru Andy323):

Este prea tarziu ca ati atins cuibul, mama-turturica si-a parasit cuibul si puii! Scoaterea vitei-de-vie si inlocuirea lor se va face la primavara, pentru ca nu se prinde in pamant toamna si iarna in frig!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai mutat cuibul? vita se taie primavara, de ce trebuia atunci musai?

| Andy323 explică (pentru anonim_4396):

Tatal meu vrea sa renuntam la vita de vie si sa punem alta, vrea struguri albi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andy323):

Asta se face primavara.deci cuibul putea ramane acolo. daca o schimbati toamna, oricum tot sf, lui octombrie inceputul lui noiembrie.deci puii de turturea puteau sa faca pene pana atunci, poate ca si zburau.

| AndreeaAndra1999 a răspuns:

Ce dragut din partea ta sa it I faci griji.Esti in scump. Eu in locum tau as ajuta mama puilor sa ii gaseasca!

| Andy323 explică (pentru AndreeaAndra1999):

Cum? Asta incerc sa aflu...