| Xaya a întrebat:

Am de cativa ani un cuib de porumbei sub o grinda de la acoperis, la o inaltime de peste 10 metri (stau la vila) si la inceputul iernii am gasit un pui de porumbel aruncat de acolo (mort) si literalmente a crapat la impactul cu solul... Pana la urma nu am putut sa il iau de acolo fiindca ma grabeam sa plec si s-au ocupat cotofenele de el.

Acum porumbeii care stau acolo au 3 pui destul de maricei, au inceput sa le creasca penele vad... Problema e ca sunt 3 si cuibul este destul de mic. Pentru a ma asigura ca daca mai pica unul de acolo nu moare am facut pe un cotet care sta fix sub cuib un pat din buruieni peste care am pus o patura sperand ca daca va cadea un pui il voi putea salva.

Puii de porumbel se arunca reciproc din cuib daca incep sa se simta inghesuiti sau parintii il arunca pe cel mai slab pentru a le face loc celorlalti? Trebuie sa fie neaparat bolnavi?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Puii pot cadea accidental, cand incep sa fie mai curiosi si vor sa vada ce e prin lume.
Supravietuitorii duc mai departe specia.

Degeaba sa pui orice in care sa cada, parintii nu se vor ocupa de cel cazut, nu-i vor mai da nici de mancare.
Pur si simplu il vor considera un rebut al naturii.

| Xaya explică (pentru Bula):

Ideea e ca daca nu sau chiar daca e bolnav (il duc la vet) vreau doar sa ma asigur ca vor trai cat mai multi, am salvat mai multi porumbei si ii tin pe langa casa. Pana acum m-am ocupat de mai multi pui (doi erau cazuti de la cealalta grinda dar acolo cadeau direct pe vegetatie si erau si mai mari, insa aveau varicela in stare avansata si ceva viermisori, nu am mai avut ce le face) si doar unul a supravietuit si ce-i drept a ramas bland dar doar fata de mine, de restul oamenilor fugea deci mi-a oferit curajul de a-l elibera... Deci in mare am eliberat doar adulti luati de pe strada din cauza unor rani, boli mai putin grave sau pene fundamentale lipsa.

Acum mi-a venit asa ca o piatra in cal ideea asta sa le fac un pat pe care sa cada pentru ca sunt aproape 100% sigura ca o sa pice unul (sunt deja prea inghesuiti, dar din fericire sanatosi)
Nu imi pasa daca nu se vor mai ocupa parintii de pui, eu ii iau oricum pe cei care vor cadea pentru ca la un moment dat porumbeii din cartierul in care stau au disparut total si acum vezi 1-2 pe ici pe colo. Scopul meu este sa ajut cat mai multi sa supravietuiasca pentru a reface populatia.

| Harley18 a răspuns:

Poate a fost bolnav, nu trebuie sa iti faci atatea probleme.
Puii de porumbel trebuie sa invete sa zboare si pana invata mai atarizeaza si fortat ca sa zic asa. laughing

| artemidak a răspuns:

Nu,nu e neaparat.
Și nu prea l-ar ajuta o pătura...
Mai degrabă îngroașa patul de buruieni.
Deși îți recomand,când păsările,, nu sunt acasa", sa agăți o plasa, pătura, etc. de aceea grinda încât sa vina sub cuib.

| MARIUSICA003 a răspuns:

Ai facut bine ce ai facut
nu zic nu
dar trebuie sa lasi natura sa isi urmeze cursul
daca le-au dat penele atunci inseamna ca parintii vor sa ii invete sa zboare asaca lasa-i in pace
primesc funda?