| qwertyu76 a întrebat:

Am o nimfa pe care am luat-o acum vreo 3 luni si am observat ca au inceput sa ii cada niste fulgi si pene le-am gasit in cusca sau si le scoate el nu sunt siugura stiu doar ca le-am vazut in cusca. Si nu inteleg de ce sa ii cada atatea pene am citit ca isi smulge penele de singuratate dar in primele 3 luni nu si-a smuls nimic si e singur doar cateva ore cat sunt la scoala ma gandesc ca ar putea fi si pentru ca pare a fi pui si probabil ca ar trece cumva de la pene de pui la adult. Voi ce parere aveti?
Multumesc. Fundita happy

Răspuns Câştigător
| AnonimaNG a răspuns:

Exista doua posibilitati:
1. Isi smulge penele
2. Naparleste

1. Isi smulge penele
Un papagal isi poate smulge penele si din cauza unor boli sau paraziti externi, nu numai din cauza singurătății.
In acest caz trebuie sa il duci la un medic veterinar.
2. Naparleste
Un papagal poate sa para ca isi smulge penele atunci cand naparleste. El isi face toaleta zilnica si uneori ramane cu pene / fulgi in gura.
In acest caz nu trebuie sa te ingrijorezi deloc...E complet normal ca un papagal sa naparleasa.

Fundă? :*

3 răspunsuri:
| Rebecca123 a răspuns:

Eu am perus si mereu cand isi scutura penele, ii mai si cad cateva este si normal. Odata la un anumit timp, cad penele vechi si cresc altele noi ca si la animale cum naparlesc intelegi tu.Este ceva normal sa-i mai cada pene nu te ingrijora si nu este din cauza singuratatii ca si perusul meu este tot singur.Las-o libera prin casa, obisnuieste-te cu ea ca sa fie blanda si sa se obisnuiasca cu oamenii.

| 5BVB5 a răspuns:

Ce e o nimfă?

| Snowpuppy a răspuns:

E normal pentru nimfe stai linistita