| DenisIonut01 a întrebat:

Buna,am o problema cu nimfa mea.

Habar nu am cum dar baiatul si-a prins aripioara in gratia de la cusca, l-am ajutat sa o scoata dar i s-a rupt o pana si de atunci nu mai poate zbura, tot de atunci vad ca a inceput sa îi mai cada pene si ma refer la cele de la aripa. Cine a mai patit si ce e de facut? Nu ma trimite-ți la veterinar ca o faceam singur daca aveam bani.

Poate fi de la împerechere? Tin sa precizez ca, cand i-am luat dupa aprox o saptamana au inceput sa se imperecheze si a trebuit sa le pun cuib insa primele 3 oua care le-a facut au murit ca nu a mai stat pe ele si acum iar sau calarit... Cat despre mancare nu mai manca cum mancau inainte si nu stiu de ce ca mancarea e amestecata cu vitamine, am pus 3 bețe unu cu mei si miere celalalt cu fructe si unu cu ou le-a mancat in 2 zile. Le mai dau salcie si vita de vie

9 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Da,de la naparlire ii cad penele, Daca pote sa dea din aripa normal si o tine in pozitie normla, adica sa nu fie rupta sa ii atarne asa, nu te speria.Cu mancarea cine stie, nu ii tine in frig poate asta le afecteaza apetitul, si lasa-i sa zboare prin casa cateva ore macat.

| DenisIonut01 explică (pentru Doctorfishadi):

Singura problema cand deschide aripile sa se intinda este ca arata asa "ciuruite" aici pana dupa spatiu iar pana iar gol intelegi tu, in rest nu zboara dupa cum am spus pana care i s-a rupt a crescut la loc dar e mica inca, prin casa nu am cum sa-i mai las sa zboare ca au cuibul si acusi scoate iar oua.

| DenisIonut01 explică (pentru Doctorfishadi):

Nu-i tin in frig, nu vezi ce caldura e afara...

| Doctorfishadi a răspuns (pentru DenisIonut01):

Afara-i cald, dar in cazul in care aveai aier conditionat si mai lasa-i si ferestrele si usile de deschise...Adica spu si eu acum, nu am venit in vizita sa stiu, poate stateai la munte, vezi sunt posibilitati multiple.Si de asta trebuie sa informezi corect.Nu ii tine in soare, nimfelor le face mai mult rau decat bine, se supraincalzesc repede.Probabil il tii seara pana tarziu cu lumina aprinsa in camera. Daca perioada in care este expus la lumina este de 15 ore sau mai mare, atunci papagalii naparlesc. Pune-l intr-o camera unde sa poata sa doarma mai mult.Eu am o zebra care daca nu doarme de la 9 seara pana la 8 dimineata zici ca este pe duca laughing).Nu mai canta, nu mai mananca, sta intr-un colt si inchide din ochi.Acum am pus-o intr-o camera unde de la 8:30 este intuneric pana dimineata la 6-7.

| DenisIonut01 explică (pentru Doctorfishadi):

Da,scuză-mă, nu m-am gândit la aer condiționat. Nu am aer condiționat. Da papagalii au lumina uneori pana la 3 dimineața cand stau la laptop dar ei au lumina oricum toata noaptea ca am o lampa care las aprinsa ca asa am înțeles ca trebuie, fiindcă se sperie repede si de aceea le las aprinsă. Si nu îi las la soare. Mersi de răspuns

| Doctorfishadi a răspuns (pentru DenisIonut01):

Cu placere, nu le mai tine lampa aprinsa, in natura nu au lampi.Mai ales daca ii ai de ceva timp nu se mai sperie.

| Coquina a răspuns:

Vrea sa scape, s-a saturat sa dai vina pe el cand tragi tu parturi.

| DenisIonut01 explică (pentru Coquina):

So funny... te-ai plicsit or what?

| Rose1914 a răspuns:

Hey....nu stiu daca e de la imperechere pentru ca eu am doar una... daca i s-a rupt pana cea mai importanta(cea de zbor) atunci s-ar putea sa nu mai poata zbura pana o sa ii creasca alta.....si daca ii cad penele s-ar putea sa fie de la naparlire care e din 6 in 6 luni....nu stiu...aste e parerea mea....mai intreaba pe alti proprietari de nimfe si poate te ajuta si ei happy.....bafta big grin