| Jellyfishh a întrebat:

Am o problemă cu cățelul meu(rasa shih tzu). De la începutul verii suntem în vacanță la sat, la bunici, locul îi este familiar pentru că venim foarte des de când el era doar un pui ( acum are 2 ani). Starea lui s-a înrăutățit dinainte să venim aici (devenea mohorât și supărat ), dar mă tot jucam și încă mă joc cu el ca să numai fie așa supărat. Dar cum bunicii mele îi place să îl țină în puf, îi iîi dădea mâncare de care mâncăm și noi. ( pireu, pielea de pe carne, cartofi prăjiți, etc. Dar nu oase și ceapă/usturoi) și de patru zile numai mănâncă boabe de căței deloc și problema e că nu putem să îi dăm numai mâncare obișnuită pentru că veterinarul ne-a spus că e nesănătos încontinuu. Deci dacă ați putea să mă ajutați cu cele două probleme aș fi foarte recunoscătoare. Aş vrea să îmi văd cățelul meu fericit din nou și să îl văd că mănâncă boabe ca înainte. sad Mulțumesc pentru atenție!

Răspuns Câştigător
| Sweety27 a răspuns:

Acelasi lucru l-am patit si eu. Cat a stat cu mine era un catel cuminte, "educat", papa bobitele, nu facea mofturi. Mama mea s-a indragostit iremediabil de el si m-a tot rugat sa il dau sa stea ea cu el. Si am acceptat. Acum nu-l mai recunosc. Mananca doar mancare de oameni, nu asculta la comenzi, face doar ce vrea el, sta unde vrea, si daca incerci sa-l "derajezi" te si maraie laughing)). Stiu ca nu e deloc sanatos pentru el sa manance mancare de oameni, tocmai de aceea tot o oblig pe mama mea sa ii dea mai mult legume si fructe. Din cauza mancarii gatite in casa a avut si probleme cu ficatul. Totusi, zilnic primeste portia de morcovel si 1 mar sau banana. Poti sa-i dai mancare de oameni daca altceva nu mananca... doar sa ai mare grija sa nu fie sarat, prajit, gras sau prea condimentat. Astea ii ataca organismul. Eventual cand fierbi carne de pui, ia putina zeama si incearca sa o combini cu bilutele si sa-l pacalesti sa pape bilute. Exista tot felul de trucuri. Daca vrei o sa te mai invat cateva. Bafta!

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai făcut din el un răsfățat, un răzgâiat, un mofturos, ori... alege-i tu un alt epitet.hee hee
Lasă-l flămând, vreo două zile, dă-i doar apă, și îți va mânca și pâine goală. Bobițele le va privi ca pe-o delicatesă.
Totuși, nu fi (așa) rea, lasă-i în farfurioară doar boabe pentru caței, iar atunci când îi va fi foame, nu le va refuza. Totuși, e mai mult decât... nimic.

| Jellyfishh explică:

Am uitat să precizez că el 'cerșește'atunci când noi mâncăm și așa se face că primește mereu mâncare. Și mulțumesc pentru răspunsuri, amândouă sunt foarte bune și nu mă pot decide care dintre ele ar trebui să fie cel câștigător așa că mai aștept să văd care dintre metode funcționează