| georgciuclanu a întrebat:

Sunt un copil de 13 ani si as vrea sa imi dati niste sfaturi...
Catelul meu, un bison havanez de 8 luni(aproape) nu mananca mancare de catei(boabe/conserve) si nu stiu ce sa-i mai fac...Mananca doar mancare gatita dar vreau sa nu manance doar atat.....Nu pot sa stau sa-i gatesc mereu doar mancare normala.Sunt foarte ingrijorat sa nu aibe ceva...
Stiti o metoda prin care as putea sa-l fac sa manance si boabe/conserve?

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Daca l-ai invatat de mic pe mancare gatita si uscata- boabe deloc, cam greu.
Banuiesc ca gatit te referi la carne + orez cu ceva legume, nu?
Sper ca nu ii dai ciorbita cu paine...

| georgciuclanu explică (pentru alina2k18):

Da,este adevarat.L-am invatat prost de mic cu mancarea gatita dar nu in sensul de ''ciorba cu paine'' ci in sensul de carne (pui, porc ) sau in sensul de mancare fiarta...Intr-o perioada manca paste (fara sos) cu branza peste...Si cum ai spus, legume, orez d-astea

| alina2k18 a răspuns (pentru georgciuclanu):

Pai nu e rau, poti aplica metoda cu boabe si va manca atunci cand ii e foamewinking sau ii dai carnita si bagi si niste boabe pe acolo, sau iei mancare umeda si bagi si tu niste carne prin ea.
Nu ii mai da pedigree si friskies au NUMAI 4% carne...

4 răspunsuri:
| Larisa1453 a răspuns:

Incearca sa cumperi mancare mai buna, de calitate. Iti recomand "Roial Canin". Este iubita de caini. Daca nu mananca nici asa, este cazul sa îl duci la un medic veterinar. Poate avea legatura cu digestia. Sa ma anunti si pe mine.
Numai bine!

| georgciuclanu explică (pentru Larisa1453):

Multumesc pentru raspuns! Nu cred ca este cazul pentru medic...Am auzit ca mancarea pentru pisici este mai moale si cu mai mult sos.Astazi o sa incercam cu mancare de pisici, dar in cazul in care nu o sa manance o sa il ducem la medic!
Multumesc pentru informare si pentru silinta ta de a ajuta oameni...(Am incercat cu toate tipurile de mancare pentru catei
-pedigree
-frieskies
-roial canin
Singura mancare pe care o mananca sunt oasele de catei si carne si mancarea gatita...