| pintexim a întrebat:

Buna TPU am o problema foarte foarte mare nu stiu ce sa fac cu cainele meu de 8 luni ROADE TOT CE PRINDE haine,flori,papuci, incarcatoare nu stiucum sa o opresc sincer va spun iar mama vrea sa o dam la bunici mei de la tara si nu vreau asta tin prea mult la ea si nu vreau sa o dau ce sa-i fac ca nu pot sa-i pun botnita in casa ca sa numai roada ca as-i chinui-o daca nu gasesc o solutie mai repede nu o sa o mai vad prea curan si chiar nu imi doresc asta.Cand n-o sa mai roada nimic, la ce varsta?

Răspuns Câştigător
| Lola23 a răspuns:

E ca si la bebelusi...cand le cresc dintii vor sa roada pentru ca ii "mananca" gingiile. Cumpara-i niste jucarioare de cauciuc, dar care sa nu scataie sau sa sune, ceva mai tare si distreaz-o un pic. Aruncai-o si rostogoleste-o si o sa inceapa sa o roade mult timp. Cand vezi ca se plictiseste poti sa ii cumperi din nou alta sau sa ii faci tu una. Iei un prosop mai mic, il inozi la mijloc, nodul il bagi in supa si il ti un pic. Cam dupa 5 minute bagi prosopul in congelator si il lasi acolo. Catelusa ta o sa aiba o noua jucarie cu gust de supa! Cand dintisorii o sa ii creasca nu o sa mai roada, dar nu prea stiu la ce varsta(in jur de 1 an).

8 răspunsuri:
| pintexim explică:

Va multumesc tuturor, dar dupa cum bine stiti exista numai un raspuns castigator o sa va pun sfaturile in aplicare!

| EvangelineLovin a răspuns:

Cumparati jucarii si chestii de ros, ca sa le roada pastea si sa nu mai roada lucrurile din casa!

| pintexim explică (pentru EvangelineLovin):

Are o garamada chitietoare, mingiute tot felul de hestii dar cred ca s-a plictisit de ele si eu nu ma c** cu bani ca sa-i ofer ei jucariile pe tava.

| คlєxヅ a răspuns:

Mai devreme sau mai tarziu orice stapan de caine se va confrunta cu problema rosului. Exista numeroase motive pentru care cainii simt nevoia sa roada. Un caine niciodata nu va putea fi invatat sa nu mai roada; insa este foarte usor de educat sa roada doar lucruri permise.
Intotdeauna e mai usor sa previi decat sa tratezi spune o zicala. Perfect adevarat si in acest caz. Cand pleci de acasa sau chiar cand esti prin preajma, nu lasa la indemana cainelui nici un obiect din cele care stii ca le prefera la ros, cum ar fi incaltaminte, haine sau orice alte obiecte casnice. Nemaivand acces la ele, nu mai are ce paguba sa faca. Tot la plecare inchide cainele intr-o incapere sigura, unde nu are ce sa roada. Totusi avand grija sa ii lasi la dispozitie jucarii de ros. Daca cainele a fost dresat sa foloseasca cusca sau tarcul cat esti plecat(a), il inchideti acolo. Insa atentie doar pentru perioade de timp scurte. In orice conditii lasi la dispozitia cainelui jucarii de ros. De preferinta de forme si materiale diferite, cainii se plictisesc repede. Din cand in cand schimba-le cu altele, iar pe cele precedente ascunde-le si dai-le peste ceva timp, cand i se vor parea noi. Oasele de vita sau cele speciale din comert, trecute printr-o supa cu diverse arome sunt o solutie, gustoasa, pentru a determina cainele sa roada ce trebuie. Jucariile care pot fi umplute cu diverse bunatati sunt ideale pentru a tine ocupat cainele. Jucariile tip Kong sunt rezistente la ros si pe placul tuturor cainilor. In cazul puilor care isi schimba dintii o jucarie din material textil pusa la congelator in prealabil, ii va satisface nevoia de ros si ii va calma gingiile inflamate.
Un caine care are suficienta activitate mentala va roade mai putin si va roade ce trebuie. Un caine cu cat este mai inteligent cu atat se plictiseste mai repede si cu atat va roade mai mult. Invata cainele comenzile de baza, iar apoi cat mai multe trucuri. Va savura timpul petrecut impreuna, va fi relaxat si nu va mai simti nevoia sa roada. Invata-l si o comanda "lasa", pe care o puteti folosi in momentul in care il vedeti cu ceva nedorit in gura. Acorda cainelui cat mai mult timp impreuna cu familia. Stimularea mintii se poate face si cu acele jucarii speciale care sub miza recompenselor gustoase determina cainele sa isi exerseze inteligenta pentru a le descoperi. Acestea sunt clasificate pe diferite nivele de complexitate, respectiv de inteligenta.

Niciodata nu certi sau pedepsesti fizic cainele. Astfel nu faci decat sa cresti anxietatea si sa il determini sa roada si mai mult. In plus cainele nu percepe sentimentul de vinovatie. Desi poate ti se pare ca face o fata de vinovat si fuge de la locul faptei, o face doar ca sa se apere. Cand il prinzi ca roade ceva gresit, spune "NU" raspicat, ia obiectul din gura lui si ofera-i o jucarie. Lauda-l cand roade obiectele permise. Multi caini rod chiar inaintea momentului cand stapanul vine acasa. Pentru ca nerabdarea si bucuria de a-l reintalni atinge cote maxime. Iar stapanul cand intra in casa il intampina cu bucurie si mangaieri, astfel el asociaza rosul cu acest moment placut. Cainele trebuie invatat sa isi astepte stapanul cu o jucarie in gura, daca are o jucarie in gura cel mai probabil va roade la ea. Asa ca atunci cand ajungi acasa nu il mai rasfata ci dai o comanda sa va aduca o jucarie. Abia dupa ce a adus-o acopera-l cu laude si mangaieri. In cateva zile cainele va invata ca doar daca are aceea jucarie in gura va primi si atentie.

In cazul in care cainele roade mobila, aceasta fiind mai greu de ascuns, va trebui sa o faceti neplacuta pentru el. Acoperiti acest tip de suprafete cu substante neplacute pentru el: lamaie, piper, otet sau orice substanta cu miros sau gust nedorit de caine. In magazinele de specialitate exista spray-uri care pulverizate pe suprafete le face neatragatoare pentru caini. Aceste masuri alaturi de cele exprimate mai sus vor tine cainele departe de mobilier.

Nu urmari cainele cand are ceva in gura. El va crede ca e un joc de-a prinselea si va repeta experienta. Ignorati-l, la un moment dat va dori atentia ta si atunci va veni singur sa o ceara. I-o oferiti doar daca a lasat din gura acel obiect.

Aceasta lectie de dezvatare a cainelui sa mai raoda obiecte nedorite cere multa rabdare si autoritatea din partea ta. Afirmati-va ca sef al haitei si impuneti-va punctul de vedere. Cainele isi respecta cu sfintenie liderul si va ajunge sa faca ce doresti.
Si sa stii ca cainele nu mai roade doar cand il dezveti de obicei cainele roade lucruri doar cand e pui, incearca sa faci cum am spus mai sus.

| victorr_3274 a răspuns:

Cumpara-i os de plastic dintr-un pet store ca sa aiba ce roade, poti intreba si vanzatorul sa-ti dea o solutie.

| Sandra2571 a răspuns:

Pai cand se duce sa roada ceva ceart-o sau ia un ziar, ceva care sa nu doara si da-i la fund dar usor sa nu doara, dar ca sa se simte ca nu e voie si sa tipi la ea sa o certi si sa ii cumperi jucarii ca sa nu mai roada lucrurile din casa.SUCCES

| camyxz a răspuns:

Toti cainii fac asa.Cam pe la 1 an si jumatate catelul meu nu a mai ros papuci si incaracatoarele din casa. Sper ca te/am ajutat.el este foarte jucaus la varsta lui asa ca trebuie sa ii acorzi mult timp. daca te joci mai mult cu el, nu o sa mai roada nimic.

| camyerasy a răspuns:

Cumpara o jucarie speciala pentru ros (gasesti la pets shop) si incearca sa o inveti. Sper sa functioneze.
P.S.
As vrea sa te pot ajuta si eu am avut un caine care a ros ghetele mamei, s-a suparat asa de tare ca a dat cainele la niste prieteni de familie la Pitesti (noi stam la Bacau cred ca chiar daca incerca cainele tot nu gasea drumul spre casa).