| Beregoisebastian a întrebat:

am o problema. nu stiu ce caine sa-mi iau. am doi prieteni unul are catea rottweiller gestanta si un prieten un catea de vanatoare gestanta ce caine sa-mi iau si care e mai bun. mentionez ca, cainelede vanatoare ecorgitura brac cu pointer1 dau funda si vot care da raspunsu corect

Răspuns Câştigător
| Spliffwizard a răspuns:

Ia pui de rottweiller :3

2 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Buna!
Cam naspa ambele rase.
Rott-ul e destul de greu de crescut si orice greseala pote avea consecinte grave. Aceasta rasa are nevoie de un stapan ferm,cu experienta in cresterea acestor rase cu tendinta de dominare,altfel acest caine poate deveni agresiv si cu stapanul. Stiu multi care au si cainele nu il mai suporta decat pe stapan,dar si el are probleme in caz ca are cainele mancare,dar stiu si stapan care au avut grija de ei si au fost foarte multumiti de rasa asta. Ca sa cresti aceasta rasa ai nevoie de experienta, foarte mult timp si rabdare.
Un caine de vanatoare are nevoie de dresaj de mic pentru stimularea atentiei, trebuie invatat sa vina la tine indiferent ce face, ca altfel daca da de vreun miros interesant te cam lasa in drum.
Din punctul meu de vedere, mai bine un metis de brac cu pointer decat un rott. O alta chestie rott-ul nu ai voie sa iesi cu el pe strada daca nu ai 18ani,doar insotit de o persoana care e majora si trebuie inregistrat la politie, ca altfel daca vreodata musca poti intra in inchisoare, iar daca te prinde pe strada ca nu ai cainele inregistrat vei primi amenda, daca lipseste si bornita(pe langa lesa), va fi mai mare amenda.

| viotedy a răspuns:

Ce sa faci cu ala de vanatoare? ia rottweiler, baiat si ai cu ce te mandri.