| Cristian_Marius_2003 a întrebat:

Buna TPU am o testoasa care de curand am pierdut-o in curte, apoi peste 2 zile am gasit-o am pus-o inapoi in acvariu dar nu mergea la fund ca cealalta plutea cu ochii inchisi.P.S. Cand o iau in mana da din maini si picioare si isi misca capul dar nu isi deschide ochii si mai nou are un ochi umflat.

Răspuns Câştigător
| Larak a răspuns:

Nu te speria! Si eu am avut probleme cu una din testoase, avea ambiii ochi umflati si nu ii mai deschidea. I-am aplicat cu o seringa de 2 ori pe zi, Vitamina A uleioasa si ii mai puneam in apa ser fiziologic. Incet, incet, a inceput sa-si revina si sa i se dezumfle ochii. A durat cam 2-3 saptamani pana si-a revenit complet. Nu stiu daca e decizia cea mai buna sa o tratezi acasa, asa ca cel mai bine poti sa dai o fuga pana la veterinar.

3 răspunsuri:
| RoxanaY a răspuns:

Probabil testoasa ta a orbit, dar nu te descuraja. Du-te la veterinar cu ea, poate are alta problema cum ar fi o infectie la ochi sau mai stiu eu ce. Roaga-te pentru ea ca se poate face bine!
Sper ca te-am ajutat! Funda?

| AndreiV1111 a răspuns:

Poti sa o duci la un veterinar daca vrei sa mai traiasca!

| Paradøx a răspuns:

Poate a loat o infectie de pe undeva. Du-te la veterinar sa ii faca un control, el o sa stie mai bine ce simptome are si cum sa o trateze.