| lory_9422 a întrebat:

Buna TPU am o urgentatongueoi in urma cu 1 luna si ceva mi-a murit cainele(mascul) de 8 ani era o corcitura de ciobanesc german, am suferit mult deoarece il aveam de la 4 anicrying. M-am gandit sa imi iau altul si am vazut un anunt de tv "vand caine ciobanesc german lup" am sunat si mai avea doar o catelusa asa ca am luat-o.La inceput s-a comportat normal adica nu ma musca doar ca se juca excesiv ca orice catel. Dar acum cand are 3 luni a inceput sa ma muste doar pe mine pe mama si pe tata deloc doar unpik de picioarele rol si atunci cand ii zice mama "suzy gata"nu mai musca dar cand ma musca pe mine si ii zic "suzy gata" ma musca si mai tare.Si ca sa nu ma mai muste caut toate metodele nu vreau neaparta sa fie dreasata doar sa fie intelegatoare.Intr-o si iau m-a muscat de picioare si i-am dau una peste bot(nu tare) si atunci a inceput sa maraie si sa ma latre.Si vreau o solutie rapid pentru ca daca acum la 3 luni face asa ce o sa face cu mine cand o sa fie mare?!

Oare face asa cu mine pentru ca ma vede pe mine mai mica din casa sa upt ca e femele si e mai "obrasnica"?

Vreau o metoda prin care sa nu ma mai muste! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| SugarLips a răspuns:

Uite,ascuta-ma pe mine ca stiu ce zic si eu am o catelusa de 5 ani (stiu e mai mare) iar cand o trimit la culcare nu ma asculta decat pe mama si pe tata, asta pentru ca sunt mai mica. Nici nu trebuie sa te cunoasca asa.Trebuie sa fii partenerul de joaca.Iar sa o lovesti nu e o solutie...asa te va musca si mai tare, joaca-te cu ea dai oase mancare si cu timpul cand va fi mai mare se va schimba ai sa vezi poarta-te frumos cu ea cand e mica iar cand se maturizeaza o sa vezi roadele...

5 răspunsuri:
| LaughOutLoud a răspuns:

Stii cum fac cainii cand se musca?
trebuie sa faci si tu la fel
nu lovi pur si simplu atinge ma puternic cu degetele si zii ''hey''
cand incepe sa muste faci shhht si daca nu merge aplica metoda de mai sus.
unde stai ca poate pot sa iti arat.
funda?

| Zenithf a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca ei (cainii) vad altfel lumea decat noi. Pentru catelusa ta, familia ta este haita ei, tatal si mama ta sunt sefii haitei iar tu si ea sunteti "soldati" si sunteti apropiati in acel "chain of command". Trebuie sa o inveti ca tu esti mai sus ca ea si sa fi mai riguroasa, sa nu o lasi sa faca ce vrea ea.
Mai usor ajungi la rezultate daca apelezi la un dresor, dar poti face asta si singura daca te documentezi mai mult despre caini si psihologia lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi-a murit cainele (era ciobanesc german) acum 2 luni si il aveam de 14 anicrying Pe mine nu m-a marait s-au muscat niciodata dar in schimb pe parinti si fratele meu(tot pe cand avea 3 luni la fel ca in cazul tau) ii maraia si pe taicameu si fratemeu i-a muscat o data, dar nu era demult in familia noastra asa ca am zis ca pana se acomodeaza e normal sa se poarte ciudat. Asa ca au incercat sa-l educe cu "recompensa". Cumpara niste biscuiti pentru caini iar daca vrea sa te muste arata-i mancarea si dai comanda si daca te asculta resplatesteo(intr-o saptamana daca te ocupi de ea si ai rabdare s-ar putea sa reusesti) si boti incerca in caz ca nu te asculta sa-i dai cu ziarul peste bot. In cazul meu sa acomodat repede si peste vreo doua luni nu lasa pe nimeni sa se apropie de mine sau de familia mea cand eram la plimbare si nici in curte nu lasa pe nimeni necunoscut(stau la casa). Eu nu cred ca mai vreau alt caine pentru ca stiu ca nu o sa mai fie nici un caine care sa ma iubeasca la fel de mult ca elcrying
Sper ca te-am ajutat:*

| lory_9422 explică:

Da dar unde sa gasesc un om sa-mi dreseze catelusa?

| DdiiiAa a răspuns:

plateste niste cursuri de dresat kainii.crede`ma...nu o sa regreti... funda?