| UnCopilMicuts a întrebat:

Am revenit din nou cu aceiasi intrebare. Am inteles de la cineva caci Parakilul este bun pentru purici si capuse. I-am cumparat catelusei mele si am dat-o acum o saptamana. I-am pus 2 picaturi pe ceafa. Dupa 4 zile i-am facut baie deoarece mai iese prin curte sa isi faca nevoile sau sa se joace. Ganditi-va nici voi nu ati putea sta inchisi numai in casa, iar cum e alba sa murdarit. Din cate am citit pe net am inteles ca nu se face baie 14 zile. A fost greseala mea nu am stiut. Ieri seara i-am facut din nou baie, dupa baie i-am pus Parakill. Are vreun efect daca i l-am pus exact dupa baie? O poate afecta cu ceva daca i l-am pus iar dupa o saptamana?

P.S. Azi ii fac al 2 lea vaccin o poate afecta cu ceva? Si oare va scapa de acele capuse foarte mici care abia se vad? De retinut ca mai am un catel pikinez de la care le-a luat. Vreau sa ii fac ceva sa scape imi e mila de ea, mai tare sau extins. Va rog sa ma ajutati cu sfaturi! Multumesc

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Când aplici parakill unui cățel, recomandat e să nu-i faci baie înainte, și nici după (vreo 7 zile), nici să îl ții în ploaie. Din simplul motiv, că soluția nu își mai face efectul.
Înțeleg că e micuț, plin de ghidușii și are nevoie de joacă, dar te puteai limita, îl a-l spăla, doar pe lăbuțe. În rest, lasă-l să alerge, să se bucure de joacă, mai ales, dacă ai și spațiu suficient.

Picăturile în jurul cefei se aplică în funcție de kg. Dacă micuțul tău are 2 kg, erau suficiente 2 picături, dacă are 3 kg, se aplică 3 picături. Asta pentru că e micuț, fiindcă dacă ajunge la 1 an, îi poți adăuga și 2 picături la 1 kg (eu așa pun canish-ului meu, are 9 kg, deci îi pun 18 picături!)
După ce aplici picăturile pe ceafa catelușului (știi cum se face, îndepărtezi părul cu mâna, deci îl dai deoparte, și pui o picătura aici, o alta la câțiva centimetri depărtare și tot așa...), la urmă, masezi ușor, cu vârful degetelor ceafa catelușului, pentru ca picăturile să intre bine în piele.
Operatia de aplicare a soluției, se repetă NUMAI după două săptămâni, și doar în cazul în care observi că mai există (încă) paraziți în blănița lui.
Dacă aplici cum trebuie, nu va mai avea probleme cu paraziții (căpușe, purici). Dar, neapărat, să repeți procedeul și cu peckinezul, de la care spui că s-a infectat.
Vaccinul NU are legătură cu deparazitarea externă, însă are o mare legătură cu deparazitarea internă! Dacă nu i-ai dat pastiluța contra paraziților intestinali (ex. Pratel, Biheldon), nu îți recomand să îi faci vaccinul. Dă-i 1/2 din pastiluță, apoi, după câteva zile, îi poți face și vaccinul anual.
Să nu uiți acasă, carnetul de sănătate al neastâmpăratului.

4 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Nu o afecteaza cu nimic.accea este o solutie pentru a alunga insectele din blana.

| Dodgge a răspuns:

Cand i-ai cumparat picaturile de la farmacie nu ti-a dat un flacon in functie de greutatea cainelui? Nu ii pui nici 2 nici 3, pui tot flaconul si nu il speli cel putin 4 zile

| Lupu_Vlad_1987 a răspuns (pentru Dodgge):

Nu, parakill vine in flacon mai mare...vezi ce inseamna sfaturi pe net?

| leivi a răspuns:

Fa-i baie cu sampon anti purici, iar apoi zgarda!