| Mariusssssssssssssssssssss a întrebat:

Am si eu o intrebare am un laptop cu windows 7 si as dori sa il schimb cu windows xp sp2 dar nu imi merge nici unitatea optica asa ca am incercat sa fac un stik bootabil dar cand incepe sa booteze da urmatoarea eroare cu windows windows root system32 hal.dll please reinstall a copy of the above file ce as putea face sa imi pot reinstala windows xp fara nici o problema va rog sa ma ajutati. Dau funda... Repede, va rog!

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Trebuie sa faci un stick bootabil cu un program gen http://www.softpedia.com/......USB.shtml. oricum vezi ca daca ai sp2 nu cred ca o sa functieze pentru ca nu suporta SATA (iti trebuie cel putin SP3 si poti integra driverele SATA cu un program numit nlite care il gasesti aici http://www.nliteos.com/download.html )

| Mariusssssssssssssssssssss explică (pentru al3xander):

Pot sa fac acel stick si de pe windows 7 adica pe laptopu de pe care vreau sa fac sticku bootabil are sistem de operare windows7?

| al3xander a răspuns (pentru Mariusssssssssssssssssssss):

Da desigur

| Mariusssssssssssssssssssss explică (pentru al3xander):

Pentru ca totul merge perfect pana trebuie sa introduc bootsect.exe/nt52 g g este stick si nu merge

| al3xander a răspuns (pentru Mariusssssssssssssssssssss):

Incearca sa faci cu programul asta http://wintoflash.com/home/en/. eu cu asta am facut odata pentru un laptop fara unitate optica si a mers

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Depinde cum ai făcut stik-ul cu xp. Dacă l-ai făcut după un kit original și folosind acest tutorial:
http://www.go4it.ro/......l-3124245/
și la butare ai folosit prima modul text ar fi trebuit să îți apară „setup menu". Succes

| Cioxan a răspuns:

Sincer, nu stii nimic despre calculatoare! laptopurile cu windows 7 au acest sistem de operare cu un motiv! xp mai ales daca e pe x32 biti e praf...nu prea stie sa foloseasca din memorie mai ales a procesoarelor puternice. Uite cum sta treaba : Un windows 7 are mai multă putere de procesare: în termeni simpli, 64 biţi reprezintă un număr dublu de biţi gestionaţi la fiecare "clock cycle" a procesorului;
mai multă memorie: posibilitatea folosirii a mai mult de 4GB de RAM (de fapt, a mai mult de 3.12 GB cât este maximul "văzut" de Windows-ul pe 32 de biţi) reprezintă un mare avantaj în cazul folosirii unor aplicaţii ce necesită multă memorie;
securitate sporită datorită semnăturilor digitale prezente în toate drivere-le pentru x64; de asemenea beneficiaţi de alte facilităţi extinse de securitate prin Kernel Patch Protection şi Data Execution Prevention
performanţe mai bune datorită valorilor mari de memorie RAM folosită, sistemele x64 au timpi de răspuns mult mai buni în cazul aplicaţiilor complexe (editare video, jocuri, criptare / decriptare) sau în cazul rulării simultane a mai multor aplicaţii complexe;...
deci frate, sfatul meu..lasa windowsu' 7!

| Mariusssssssssssssssssssss explică (pentru Cioxan):

Stiu chestia asta da laptopu nu este foarte stralucit si lucra foarte greu cu windows 7 si am vrut sa vad daca cu windows xp nu merge mai bine ca, dupa mine nu cred ca are atatea cerinte ca windows7

| tigrutacrinuta a răspuns:

Pacat! trebuie sa iei alt Cd cu windowsu care il vrei.
in plus win 7 e mai performant ca xp.
dar poti sa iei o versiune mai noua (eu o am pe cea mai noua)

| Silvica76 a răspuns:

Eu stiu ca nu poti instala un xp pe win 7 ci numai ceva mai avansat adica ori win7 ori win8