| PolaruV8 a întrebat:

Azi am instalat alt windows (XP SP3 Untouched)in speranta ca nu imi va mai da aceasta eroare :Windows could not start because the following file is missing or corrupt:

\system32\hal. dll

Please re-install a copy of the above file.

Dar tot imi da, ce pot sa mai fac sunt complet fara idei va rog frumos ajutati-ma! Are cumva treaba ca am facut FAT32 stick-ul cand l-am facut bootabil trebuia cumva FAT16? Ajutor! Multumesc! Dau FUNDA.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Cu ce program ai facut stickul bootabil? Este bine FAT 32. Eu ti-am dat un program si tu ai luat alt program si nu inteleg erorile aparute pe care tu nu le spui de fapt din ce cauza sunt.

3 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

De obicei da din urmatoarele cauze:
- hard disk defect
- cd/dvd/stick defect, zgariat, cu fisiere scrise cu erori
- cd/dvd/stick pe care se afla un sistem de operare prost conceput mai ales ca tu instalezi unul modificat de altii (nu original).
- cand in timpul intalarii iti da erori de copiere a diverselor fisiere si tu dai continue fara sa mai copieze acele fisiere.
- incearca sa faci stick-ul NTFS si butabil si apoi pui imaginea de la XP - cam asa se face http://www.tutorialepc.ro/stick-usb-boot-abil-cu-windows-7-instalare.html
si asa se formateaza un stick in format NTFS: http://www.tutorialepc.ro/cum-formatez-ntfs-un-stick-usb.html

| kta1431k a răspuns:

Http://pcsupport.about.com/od/findbyerrormessage/a/missinghaldll.htm Nu am instalat niciodata dupa stick, dar am gasit ceva ce poate iti va fi de ajutor

| Luci009 a răspuns:

Pai tu nu ai formatat cum trebuie calculatorul, deci sa recapitulam putin.

bagi cd-ul, dai restart la calculator:
Apesi "Esc"=>f9=>Alegi sa buteze de pe Cd/dvd=>cand ajungi la partea cu formatatu partitilor la partitia in care ai avut windowsu trecut nu dai direct instal ci intai o stergi apoi o creezi din nou si instal, recomand sa formatezi si celelalte partitii.deci in concluzie eroarea poate aparea din 2 motive:
1.Ai bagat windowsul acesta nou peste cel vechi, acolo la gramada
2.Si windowsul acesta are o eroare de la el
Incearca totusi sa iei programul "ccleaner" si vezi daca te scapa de ea