| Vasy10 a întrebat:

Slalut! am o problema destul de grava la windows si nu stiu sa o rezolv cand dau sa boot-ez imi apare o eroare! \system32\hal.dll. please reinstal a copy of theabove file.....PLEASE HELP! crying(

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauza: Hard disk defect sau folderul nu mai are continutul sau original, ori a fost mutat.

Rezolvare: Reporniți PC-ul. Eroare hal.dll ar putea fi o întâmplare.

Verificați ordinea de bootare corespunzătoare în BIOS. S-ar putea vedea de eroare hal.dll dacă ordinea de boot din BIOS-ul este primul uită la o unitate de disc, altul decât hard disk-ul principal.

Notă: Dacă v-ați schimbat recent comanda de boot sau fulgeră recent BIOS-ul, acest lucru poate fi ceea ce cauzează problema ta.

Rula Windows XP System Restore de la un prompt de comandă. Dacă acest lucru nu funcționează sau primiți un mesaj de eroare hal.dll înainte de a putea să finalizeze acest proces, pentru a trece la pasul următor.

Reparați sau înlocuiți fișierul boot.ini. Acest lucru va funcționa dacă cauza a problemei este, de fapt fișierul Boot.ini Windows XP și nu fișierul hal.dll, care este de multe ori de caz.

Notă: În cazul în care repararea Boot.ini se corecta problema hal.dll, dar problema apare din nou, după o repornire și le-ați instalat recent Internet Explorer 8 din Windows XP, dezinstalare IE8. În această situație specifică, IE8 ar putea fi cauza principala a problemei hal.dll dumneavoastră.

Scrie o nouă partiție sectorul de boot pe partiția de sistem pentru Windows XP. În cazul în care sectorul de boot partiția a devenit corupt sau nu este configurat corect, este posibil să primiți eroare hal.dll.

Recuperare date de la orice sectoare deteriorate pe hard disk. În cazul în care o parte fizică a hard disk care stochează orice parte din dosarul hal.dll a fost deteriorat, esti probabil pentru a vedea erorile de acest gen.

Restaura fișierul hal.dll de la Windows XP CD-ul. Dacă fișierul hal.dll este cu adevărat cauza problemei, restaurarea-l din versiunea originală Windows XP CD-ul poate face truc.

Efectuați o instalare de reparare a Windows XP. Acest tip de instalare ar trebui să înlocuiască toate fișierele lipsă sau corupte. Continua rezolvari de probleme în cazul în care acest lucru nu rezolva problema.

Efectuați o instalare curată de Windows XP. Acest tip de instalare va elimina complet Windows XP de pe PC-ul și instalați-o din nou de la zero.

Notă: În timp ce acest lucru va aproape sigur rezolva orice erori hal.dll, acesta este un proces de consumatoare de timp, datorită faptului că toate datele trebuie să fie susținute și apoi mai târziu restaurat.

Important: Dacă nu puteți obține acces la fișierele tale să-i susțină în sus, trebuie să înțelegeți că veți pierde-le pe toate, dacă veți continua cu o instalare curată de Windows XP.

Testați unitatea hard disk. Dacă tot nu a reușit, inclusiv instalare curată de la ultimul pas, te cel mai probabil se confruntă cu o problemă hardware cu hard disk-ul, dar veți dori să-l testați pentru a fi sigur.

Dacă unitatea nu reușește oricare dintre teste, înlocuiți unitatea hard disk și apoi completați o "nouă" instalarea Windows XP. (tradusa cu google translator)