| GiuliaMariaaa a întrebat:

Bună TPU!

Am trei pisici de 6-8 luni. Sunt foarte active, se joaca împreună și mănâncă foarte mult.

Totuși, ele își petreceau mai toată ziua afară, dar în ultima săptămână n-au mai făcut-o. Poate e din cauza frigului, dar astăzi au dormit toată ziua si au refuzat să mănânce, până și pliculețele pe care la adorau. Credeți ca sunt bolnave sau altceva? Ele merg, torc și merg la litiera, dar par foarte obosite, iar una dintre ele a slăbit brusc si strănuta.

Menționez ca acum o săptămână a murit pisica mea mare, probabil a fost otrăvita. Credeți că are vreo legătură?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sunt deparazitate intern? Pot avea paraziti intestinali (adică, viermișori), dar si răceală. Sper să nu fie vorba de altceva mai grav, de vreo parvoviroză, dacă zici că le-a murit si mama.
Să nu le dai lapte! Si inveleste-i intr-o pătură moale si călduroasă.

Si maine dimineață, la prima oră, du-i la veterinar de urgență, daca vrei să iti trăiască (mai ales, pe cel mic si slab, dar pe toti să-i duci, impreună, cred că au nevoie de antibiotic).
Nu prea cred că mama lor ar fi fost otrăvită. Cauzele pot fi multiple.
Sper să ne aduci vești bune.

| GiuliaMariaaa explică (pentru floresdemayo):

Bună!

Din păcate, a fost vorba de parvoviroză și, deși au primit tratament de la medicul veterinar, toate s-au întors la mama lor. Îți mulțumesc mult, oricum!

| floresdemayo a răspuns (pentru GiuliaMariaaa):

Îmi pare rău... sad

Știi ce regret cel mai mult?
Că nu ti-am spus să-l separi pe cel mic și foarte bolnav de fratii lui. Boala se transmite extrem de ușor, de la un animal la altul, și doar cei foarte norocoși, supraviețuiesc. Dar am sperat cu tot sufletul să nu fie parvo, ci doar paraziti intestinali.