| IamAlexx a întrebat:

Bună!
Am o intrebare catre iubitorii de pisici!
Am un puisor de pisica de doua luni, si nu stiu cand trebuie dusa la litiera!
Cum se manifesta pisica?

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

O duci tu din cand in cand, cam din ora in ora mai mult ca sa se obisnuiasca unde e litiera. Important e s-o pui intr-un loc si s-o lasi mereu acolo, sa nu-i schimibi locatia ca ea retine ca e acolo si se duce, daca o muti fiind mica o derutezi si nu mai stie sa ajunga

| anamariarot a răspuns:

Ideal ar fi să-i cumperi nisip din acela cu miros specific, că o atrage să facă acolo. O să mai facă prin casă, că nu e încă învățată la litieră, dar e important ca locul în care și-a făcut nevoile să fie curățat, pentru că în caz contrar, mirosul o va ademeni să-și facă nevoile tot acolo; nu doar să ștergi cu un șervețel, ci să dai și cu o soluție, eventual una cu un miros mai puternic.
Du-o tu la litieră la vreo jumătate de oră-o oră după ce a mâncat și dă cu lăbuțele ei în nisip(exact cum fac pisicile afară ca să-și îngroape excrementele), iar în timp se va duce singură. Momentan trebuie să ai răbdare cu ea, dar cred că e tare drăgălașă și nu te deranjează asta happy