| AlySixx a întrebat:

Am un bichon havanez de 3 luni si o saptamana e un scump si il iubesc tare, problema ar fi ca e cam nazdravan pe langa ca ma musca rau a inceput de la un timp sa zgarie peretii si e un sunet foarte neplacut e ca si cum ar da cu unghiile de tabla am incercat de toate nu stiu ce sa fac ma puteti ajuta? in legatura cu muscatul nu inceteaza deloc l-am certat, i-am aplicat si doua plamute la popou laughing) ( asa de forma bineinteles ca nu am dat tare ), l-am ignorat ( numai ca daca il ignor ba roade mobila ba isi roade scutecelul, apropo si asta e alta problema, ba vine si ma musca tare de picior ), l-am inchis si intr-o cusca ( din aceea de transport ) si tot nu inceteaza nu stiu ce sa mai fac... poate l-am cam neglijat in ultima vreme nu prea ma mai joc cu el asa des, dar doar pentru ca ma musca si pentru ca nu am timp ca sunt clasa a 8a si am simulari, dar tot imi gasesc timp sa ies cu el afara nu cred ca il neglijez deloc! Va rog sa ma ajutati!

6 răspunsuri:
| ZOZOKid a răspuns:

1. Pentru ros, cumpara-i o jucarie de cauciuc pe care s-o roada, si vezi daca are voia stick-uri speciale de ros ( a lor mei le dau Denta Sticks).
2. El este la varsta la care roade tot ce iese in cale, nu prea ai ce sa-i faci, asa sunt toti cateii. O sa-i treaca pe la un an, cam pe atunci ies ei din faza asta cu rosul. Eu le-am dat a lor mei niste "papuci de sacrificiu" ca sa nu mai roada alti pantofi.

| Azµre a răspuns:

Așa l-ai educat, nu ai ce să îi faci, greu să-l dresezi pe micul drac...

| Prince_Amir_1995 a răspuns:

Buna, catelusul tau se comporta asa din cauza varstei in care el este foarte curios si nazdravan, incearca sa iti faci timp pentru a te juca cu el cel putin 3-4 ore pe zi de aceea are comportamentul asta el incearca sa te faca sa te joci cu el. Daca ai avea timp necesar si pentru el totul va fi ok daca nu catelul tau v-a continua si doamne fereste sa cada intr-o depresie de tristete asa ceva foarte intalnit la bichoni. Incearca sa ii cumperi de la petshop niste betisoare de rontait, oase sau jucarii de plus sau jucarii zgomotoase el isi va face de cap cu ele si tu vei avea timp de invatat pentru simulari. happy Sa iti traiasca am si eu un catelus de 2 luni si este ciobanesc caucazian si il iubesc la fel de tare.

| HeLp222 a răspuns:

Pai poti sa.l inveti sa se dezobisnuiasca de acest obicei, asta ar fi ok big grin si inteleg, ai si teme, scoala, poti sa stai si mai mult cu el, dar nu incerca sa.l inchizi doar pentru ca face rele, se va simti..prost cred eu laughing. sper ca te.am ajutat;-?

| BarOsanu99 a răspuns:

Dac nu l-ai educat astea is consecintele.

| alexandra205 a răspuns:

Am si eu un bichon havanez si la fel mi-a facut si mie. Asa fac toti cateii la inceput. Sfatul meu este sa il mai certi, sa il inveti ce e bine sa faca si ce nu, dandu-i recompense cand te asculta. Pe parcurs ce creste va fi din ce in ce mai usor de dresat si va intelege mai repede. SAU ar mai putea fii alta problema poate ii lipseste ceve. Unii caini fac asa cand vor mai multa atentie, dragoste etc.
Sper ca te-am putut ajuta!