| robertrobertroo2715 a întrebat:

Am o intrebare, cum putea sa fac ca iepurele meu de companie sa nu ma mai muste, eu il am de aproape de un an, dar de o vreme cam 1 saptamana a inceput sa ma muste, dar prin acest fapt ma refer ca imi roade hainele ce le port pe mine in acel moment iar dupa musca dar nu tare, dar in rest daca bag mana in cusca lui nu ma musca doar ma linge(muscatul se intampla doar cand il tin in brate) dau funda.

Răspuns Câştigător
| Mihaelaaaa19 a răspuns:

Buna. Pai iepurilor in general nu le place in brate, foarte rar. Le place sa fie liberi, nu le place galgia si nici miscarile bruste. Daca vrei sa il ridici, sa il muti etc, nu il prinde de urechi, nu ii place, trebuie sa il tii cu o mana la piept si cu cealalta sa ii sprijini labutele din spate. De fiecare data cand faci curat el nu ar trebui sa fie in cusca pentru ca nu ii place sa ii fie invadat teritoriul. Mai poate deveni agresiv din cauza ca a ajuns la maturitatea sexuala, deci problemele hormonale. Si nu in ultimul rand, agresivitatea. Daca l-ai bruscat/lovit/suparat in orice fel el va tine minte si va fi greu sa ii recuperezi increderea.