| anonim_4396 a întrebat:

sad Am un caine de 3 luni si musca foarte tare, stiu, acum veti spune: Cate de tare poate sa muste la cat e de mic? Pai, musca tare, mi-a lasat cateva semne. Si nu ma pot abtine sa nu il bat, maica-mea ii face la fel, il bate dar incet, tipa la el cand ma musca, pentru ca pe ea niciodata nu o musca, da, si o asculta, cum ii striga numele inceteaza. Problema e ca pe mine ma uraste, dar nu ma pot abtine sa nu il bat cand ma prinde de mana sau ceva, chiar doare!

Ce as putea sa fac? Tin sa mentionez ca e doar un Bichon Toy!

6 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Un motiv pentru care musca e si daca a fost luat prea devreme de la mama si fratii lui. Citeste situri de specialitate.

| seth2016 a răspuns:

Ia-ti un spray cu piper sau aplica-i niste electrosocuri sa-l lasi lat. =))

Decat sa tipati si sa-l bateti mai bine l-ar lega cand vii. Lasa-l legat cat stai sau lucreaza cu el ca sa devii prietenul lui.
https://www.cesarsway.com/......tes-happen

| takemyword a răspuns:

Eu zic sa mergi cu el la doctor. Eventual il lasi sa te astepte pe hol, si intrebi doctorul ce problema ai de iti vine sa faci asta constant, sigur sunt medicamente. Succes, sper ca am fost de ajutor.

| SarcasticLady a răspuns:

Un caine nu trebuie batut, probabil de aia te uraste. Are o prietena Bichon si pe mine ma musca dar eu il lasam pentru ca nu ma deranja laughing, doare dar e suportabil, e posibil sa il doara gingiile. Daca vezi ca te mai musca poti sa il pedepsesti, sa il lasi singur intr-o camera 15 minute sau cand vezi ca incepe sa te muste sa il ti ( nu strans) ca sa il calmezi poate doar nu stie cum sa se joace, e mic, trebuie sa ai rabdare si sa te comporti frumos cu el. Cumpara-i jucarii si incearca sa nu il deranjezi, majoritatea stapanilor cand primesc un caine si e pui sunt foarte entuziasmati si cand au ei chef sar repede la joaca cu cainele chiar daca el doarme sau se joaca singur. Trebuie sa se obisnuiasca cu tine si incearca sa-l dresezi, cand sunt mici invata cel mai repede.

| KittyCat24 a răspuns:

Pai...pana la urma este o joaca pentru el.Cumpara-i jucarie pe care sa o indrageasca si sa se joace cu ea mult.Iar cand te musca nu urla la el, asta e o joaca pentru el si tu o transformi intr-o cearta.Revenind,cand te musca ia jucaria si arunc-o departe de tine.Nu il mai certa sau chiar lovi, el te uraste pentru cum te porti cu el...Da-i tu mancarea, apa si asa o sa va imprieteniti incet incet.
Succes!