| Overom a întrebat:

Salut, am o intrebare legata de rasa de caine Cane Corso stiu ca pe cat sunt de puternici si de temut pe atat sunt de blanzi, dar intrebarea este cu trecerea timpului pe la varsta de 8 9 ani o poate lua pe cai gresite ca pitbull-ul adica sa inebuneasca iar stapanul sa fie in pericol?, a meu are doar 6 luni happy

4 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Chestia asta ca pitbull-ul inebuneste la batranete, ca doberman-ului ii creste creierul si moare sunt doar niste mituri. Tu vei avea catelul toata viata cum a fost educat.
Sa-ti traiasca!

| bybyu a răspuns:

Daca ii dresezi asa cum trebuie nu trebiue sa-ti faci griji nu vei pati nimic

| Overom explică (pentru bybyu):

Da fiind o rasa destul de inteligenta prinde foarte repede ce vreau sa ii transmit cel putin problema cu sezi a invatat-o in 2 zile ca pe tatal nostru...

| SaraMaria779 a răspuns:

In nici un caz nu se va intampla asta.Asta cu inebunitul cainilor dupa o anumita varsta este un fel de mit, pentru ca un caine normal nu ar face asta.Desii exista cazuri, rare, in care doar stapanul este de vine.Cu cainii este ca si cu copii, daca este crescut cum trebuie va avea o personalitate remarcabila cu timpul, daca nu, nu se stie niciodata.In plus trebuie sa stii ca temperamentul cainelui reflecta temperamentul stapanului.Ai mare grija la educare lui, dreseaza-l cu rabdare si nu cu nervozitate, pastreaza-ti intotdeauna calmul in preajma lui si invata-l ce are voie sa faca si ce nu, intr-un mod placut.Cainii,chiar pot inebunii la o anumita varsta doar in cazul in care au un stapan dobitoc, care ii trateaza doar cu agresivitate, il foloseste pentru batai si mai stiu eu ce minunatii, si ce poti sa te asteptii de la cainii aia care doar bataie au invatat deci doar bataie si agresivitate stiu.Mai exista si alti factori care influenteaza acest comportament, poate un accident de masina sau o intamplare care ii marcheaza toata viata.Deci daca ai grija nu are ce sa se intample.
Cainii despre care se vorbeste ca ar fi prea periculosi pot fi si asa:http://youtu.be/UN1bQZ5Etd4