| Bianca_8270 a întrebat:

Buna TPU.
Am un caine Shih-tzu, are 2 ani, si de 2 zile nu nu stiu ce e cu el...pare suparat nu are pofta de mancare si inghite cam greu ca si cum ar fi rosu in gat,se mai joaca,ieri i-am dat de mancare si a vomitat inapoi! ori a mancat prea repede ori nu stiu ce are sad mi-e frica sa nu aiba virusul jigodie... poate e din cauza caldurii sau s-a stricat la stomac x_X un sfat va rog?, voi ce credeti? p.s: secretii nu are la ochii sau nas asa exagerate, ii curge nasul dar nu exagerat.

Răspuns Câştigător
| AlbaAura a răspuns:

Daca este vaccinat corespunzator nu iti face probleme.Si catelusei mele i se mai intampla.Este tot shih-tzu. Poate ca are o usoare gastrita.Aceasta rasa de caini e foarte snsibila la mancare.Nimic prajit ci doar fiert.Ma refer la carnita de vita sau pasare si la legume.Binenteles plus hrana uscata sau la plic.Indicat sa fie light.Adica mai slaba in proteine.Te sfatuiesc sa-i dai o jumatate de tableta de no-spa sau cinci picaturi de metoclopramid.Fierbe-i morcov si amesteca-l cu putina carne de pui tot fiarta. Daca nu bea apa incearca si da-i cu forta, ca sa nu se dezhidrateze. Daca nu-si revine sa inceapa sa manance du-l neaparat la veterinar.Maine cel tarziu.Eu zic ca daca reusesti sa-i dai macar un pic din ce ti-am zis va fi bine.Sanatate catelusului.

| Bianca_8270 explică (pentru AlbaAura):

Multumesc de ajutor are toate vaccinurile dar au expirat in 2011 acum i-am gasit carnetul acum am fost la plimbare cu el si a fost foarte vesel, de aia ma ingrijoram sa nu aiba virusul jigodie dar nu prea cred ca are de unde sa-l fi luat..probabil e o simpla gastrita sau de la caldura! ca are si blanita destul demare ilvoi duce luni la tuns,

| AlbaAura a răspuns (pentru Bianca_8270):

Ma bucur sa aud ca e vesel.Incearca si da-i un pic de papica din ce ti-am spus si mai ales fa=l sa bea apa.Ii poti da si un pic de cas de oaie sau biscuiti simpli.Sa iei cu tine si carnetul de sanatate si fa-i vaccinul anual.Neaparat sa-l tunzi.Ei suporta foarte greu caldura.O sa-ti spuna si medicul ce trebuie.Inclusiv deparazitarea interioara care se face la 3 luni.Sa auzim de bine si ai grija de baietel.

6 răspunsuri:
| daassh a răspuns:

Si la veterinar ai fost cu el sa vezi care e problema, crezi ca e mai bine sa apelezi la noi decat la o persoana competenta in domeniu care poate sa-ti consulte cainele sa vada ce are...

| Bianca_8270 explică (pentru daassh):

Nu pot. mama mea lucreaza zilnic de dimineata pan seara tatal meu e plecat iar eu n-am cum sa ajung cu el la vaterinar pentru ca stau la sat happy de asta am apelat la voi

| daassh a răspuns (pentru Bianca_8270):

Acum inteleg, dar daca nu trebuie sa vorbesti cand ajungi la oras cu un veterinar sa vina sa-l consulte, deoarece noi nu putem stii ce poate sa aiba.Succes!

| OneGentleman a răspuns:

Sfatul meu prietenesc este ca atat la animale cat si la oameni un consult scoate la iveala probleme de sanatate, deci du-l la un medic veterinar, el este in masura sa puna un diagnostic!
Bafta happy