| alexaa123 a întrebat:

As vrea niște sfaturi utile în legătură cu peștii BETA.în primul rand mi am cumpărat ieri un mascul și mă gândeam sa mi iau o pereche,femela și mascul, însă am citit pe internet ca sunt șanse sa se omoare între ei.în cazul acesta voiam sa va întreb ce pești mai exista la petshopuri care nu necesita aerisire*adică aparatul acela care face oxigen* și de unde se pot lua. Dacă îmi dați și adresa petshopului și numele peștelui primit FUNDA :* happy

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Daca are conditii necesare sa se imperecheze, temperatuta optima de 28-30 de grade apa, te asigur ca se vor imperechea si nu se vor bate.
Ai grija, ca peste betta are nevoie de multa caldura, caldura apei sa fie minim de 26 de grade ca altfel o sa moara sau sa capete boli grave.
Pestii au nevoie de un filtru de aer, fie si pentru 2 pesti, eu am un bol de 2 l de apa si un filtru de apa, inainte nici eu nu aveam filtru pana cand am vazut ca pestele imi sare din bol sa faca oxigen in apa, plus ca stateau la suprafata sa insipre aer, chair daca le schimbat apa in fiecare saptamana, si mi-au fost mila de ei, si le-am cumparat un filtru de aer ( nu e scump in jur de 30-40 de lei cu tot cu burete).

1 răspuns:
| megict a răspuns:

Daca ai un acvariu de vreo 30 de litri, mai cumpara-ti 2-3 femele din aceeasi rasa daca vrei sa se imperecheze. Daca nu... ia-ti masculi.