| AngelFailed a întrebat:

As vrea sa ma ajutati. E ceva urgent! De ceva timp mi-am luat un porcusor de Guineea, si acum cateva zile am observat ca dupa ureche i-a cazut blana si are pe piele un fel de cojite, i-a aparut asa si pe nas, iar azi am observat ca are acelasi lucru si pe burta. Ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| Elizeee a răspuns:

Hamsterul meu a avut alergie la rumegus si a avut cu totul alte simptome (stranuta si ii curgeau ochii).Nu cred ca asta e problema.Du-te repede la veterinar! Ar putea avea o boala de piele sau paraziti. Sper sa se faca bine! Funda?

6 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Probabil are o dermatita sau ceva parazit.
dul cat mai urgent la veterinar

| Biaix a răspuns:

Si eu am avut un porcusor de Guineea si a avut aceeasi problema.Din pacate nu prea poti face nimic, este o boala des intalnita la aceste rozatoare.Eu am luat de la farmacie un unguent cu sulf care l am dat in fiecare zi, unguentul a fost recomandat de veterinar.La mine a fost prea tarziu cand i am cumparat unguentul si boala a evoluat si nu am mai avut ce face.Mai bine l ai duce cat mai repede la veterinar sau intrebi la farmacia veterinara despre acest unguent. Sper sa se faca bine, imi pare rau sad sper ca te am ajutat :*

| AngelFailed explică (pentru Biaix):

Ar putea fi si o alergie de la rumegus? pentru ca nu am gasit talas si i-am pus rumegus de fag. :\

| Biaix a răspuns (pentru AngelFailed):

Se poate dar cel mai bine e sa l duci urgent la veterinar pana nu e prea tarziu, el o sa stie ce este de facut ^_^

| AngelFailed explică (pentru Biaix):

Am fost cu el si a facut o iritatie din cauza rumegusului.l-am schimbat si i-am facut o baie si acum ii creste parul din nou ^_^

| Elizeee a răspuns (pentru AngelFailed):

Hamsterul meu a avut alergie la rumegus si a avut cu totul alte simptome (stranuta si ii curgeau ochii).Nu cred ca asta e problema.Du-te repede la veterinar! Ar putea avea o boala de piele sau paraziti. Sper sa se faca bine! Funda?

| SwechTyop a răspuns:

Du-te cu el la veterinar.