| crista18 a întrebat:

Buna tuturor. Am un porcusor de guineea care de cateva zile se tot scarpina... m-am uitat si are blana si pielea curata(fara paduchi) dar spre surprinderea mea am vazut un purice pe el (da stiu. porcusorii de guineea nu au purici de obicei)
Ce pot sa folosesc ca sa il scap de asa ceva? imi e frica sa nu dau cu ceva care sa ii faca mai mult rau decat bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Buna!
1.Cel mai bine este sa mergi la farmacia veterinara, acolo vei gasi de toate pentru orice tip de animale si animalute.Chiar foarte foarte bune ( fiecare oras are cel putin o farmacie veterinara)
2.O alta varianta buna (mai traditionala) este sa il dai cu cenusa( dar sa ai grija sa nu ii intre in ochi. Cenusa chiar ii va placea( si nu ii va face nici un rauhappy.
Cam atat e maximul ce poti facehappy
Succeshappy

| AllmaGirl a răspuns:

Porcusorii nu au purici, insa ce zici tu par a fi acarieni(in ultimul timp tot mai multi au). Daca sunt acarieni trebuie spalat daca e altceva nu pot zice... zi-mi te rog, sunt puncte negre sau maro care nu misca prinse de fir sau altceva? o poza poti sa imi dai?

| Lady21 a răspuns:

I-al cu o penseta si apoi verifica blana porcusorului si periaza-i blanita. daca ai caini sau pisisci poate de la ei a luat sau de afara, a

| trendya a răspuns:

Buna si eu am porcusori de guineea
1. cam o data pe luna ar fi bine sa ii faci o baie cu 1/3 otet si 2/3 apa asta ii va ajuta sa-si mentina igiena dar ar trebui sa ai mare grija la fata si organele reproductive ale acestuia
2. daca te gandesti mai bine si la oameni scarpinatul este in mare parte din necesitate dar uneori este cauzat si din alte probleme cea ce inseamna ca ar trebui sa mergi la veterinar
3.asigura-te ca iai taiat unghiile deoarece acesta va incerca sa si le rupa daca il incurca si va gasi diferite metode...
sper sa se faca bine pentru ca porcusorii de guineea sunt o prezenta ce aduc multe zambete

| Jonykaeuu a răspuns:

Te duci la veterina ri iti va da niste picaturi care se pun dupa gat da sa stii ca, costa peste 20lei