| Gabudean_Bogdan_1998 a întrebat:

Buna TPU as vrea sa va adresez o intrebare despre pescuitul la vobler si anume:
a)cum trebuie sa tin undita in mana
b)cum fac sa pacalesc pestele
Sper ca-mi puteti da raspunsuri cat mai bune! Multumesc oricum!

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Salut Bogdan, ai facebook-ul meu si nu stiu de ce nu m-ai intrebat personal, probabil nu stiai ca ma pricep si la pescuit.Fii atent:In primul rand ai nevoie de lanseta, nu undita! Mai ai nevoie de mulineta.Nu se poate folosi o undita deoarece raza de actiune este foarte redusa 6-10 metri maxim.Lanseta are o raza de actiune mult mai ridicata ce ajunge la 20-30 metri.Lanseta trebuie tinuta in mana nu foarte strans(pentru a simti atacul), va trebui sa ai o viteza foarte mare de intepare(asta o deprinzi in timp), eu am avut nevoie de 2 luni de exersat intepatura cand am inceput sa folosesc lingurile rotative.In cazul in care pescuiesti pesti mari(stiuca, somn) undita trebuie tinuta bine in mana, un atac al unei stiuci de 5-6 kg o sa iti zboare din mana batul daca il lasi moale.Insa in cazul pestilor de talie mica-medie tii batul lansetei lejer, nu foarte strans(clean, biban, salau(asta este un peste mare dar nu are un atac puternic)). Depinde foarte mult de ce pesti rapitori vrei sa pescuiesti.Fiecare rapitor din tara noastra are un atac propriu si miscari preferate ale voblerului diferite. Spre exemplu daca pescuiesti la somn trebuie sa misti naluca cu o viteza mica prin apa, cu miscari foarte bruste dar extrem de rare din bat.In special somnului ii place sa atace de jos in sus prada, el asteptand prada pe fundul apelor. Daca pescuiesti la clean, trebuie sa stii ca este un peste pe cat de comun pe atat de greu de prins.Are o viteza a atacului incredibil de mare! Rar atacul dureaza mai mult de jumatate de secunda, si este foarte banuitor.Ca sa il pacalesti vei folosi un vobler cu nuante inchise, sau metalice, cu smucituri bruste din bat si mulinat rapid prin apa, cleanul atinge 40 km/h foarte usor cand iese la pradat,dar sa nu exagerezi totusi cu mulinatul extrem de repede. Daca pescuiesti stiuca sau salaul,trebuie sa stii ca ambii au aceleasi siretricuri de vanatoare,la fel si bibanul! Sunt pradatori de ambuscada care nu prefera sa fuga dupa prada,ci prefera sa se apropie de ea folosind plantele sau stancile ca si mediu de camuflaj,cand sunt suficient de aproape o incoltesc,si prada nu mai are scapare! Sunt pradatori foarte eficienti si rar scapa prada vizata.Ii poti pacali cu miscari rare de smucitura,si o viteza de mulinare cand scazuta,cand rapida,lasand voblerul sa se duca cat mai spre fundul apei,apoi il mulinezi rapid pana iese aproape de suprafata,si iar iei o pauza pana ajunge la fundul apei,imitand un peste ranit. Sper ca te-am lamurit macar putin cum sta treaba,iti urez bafta la pescuit si fir intins happy! Si inca un lucru important,trebuie sa ai haine care se apropie ca si culoare de vegetatia apei,ca rapitorul sa nu te zareasca din apa! La clean daca nu respecti chestia cu hainele nu prinzi nimic! La ceilalti gen stiuca,somn, biban, salau, poti prinde si cu haine colorate, dar capturile vor fi mai putine.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat