| bubbiubbi a întrebat:

astazi mi-a adus tata o catelusa de vreo 2 luni. Este foarte micuta si dragalasa. I-am dat sa mananca lapte de vaca cu paine si a mancat foarte bine. M-am jucat cu ea, e foarte jucausahappy. Acum 10 minute m-am dus sa vad ce face, ca am lasat-o in cusca invelita cu o patura si acolo unde statea, era ceva alb si mi-am dat seama ca e voma. A vomitat laptele, dar de ce? Este normal? Azi a mancat cam mult si ma gandesc ca poate de asta dar nu stiu ce sa spun imi este cam fricasad. Este foarte micuta, si nu stiu ce sa cred. Vi s-a mai intamplat la puiuti? Va rog sa nu imi dati raspunsuri gen du-o la vet ca nu am cum zilele astea, nu va dati cu parerea, raspundeti doar daca stiti despre ce e vorba va rooooooogsad.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu-i mai da lapte deloc catelusului! Daca e asa mic il va durea burtica, va face limbrici de la lapte! Se va văieta. Laptele e prea gras pentru el! Nu e ca laptele primit de la mamă. Cel putin, dilueaza-l cu apă. Bun ar fi laptele praf. http://animale.acasa.ro/......13719.html

13 răspunsuri:
| TheCritic a răspuns:

Laptele de vaca nu e bun pentru cateii asa de micibig grin

| Emilian601 a răspuns (pentru TheCritic):

Ai dreptate"laptele de vaca nu e bun pentru catei asa de mici", sistemul lor digestiv nu este inca bine format, de aceea poate a reactionat in acel mod... daca ar fi catelusa mea i-as da mancare cu carbohidrati cum ar fi orezul, cartofi piure...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Uite alimentele recomandate. http://www.intrefete.ro/......or-7698272

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Maine fa-i o supică de pui cu morcovi taiati marunt si carnita slabă (nu-i da oase de acum!). Ii adaugi in farfurioara lui si niste miez de pâinică, nu foarte mult, putin.Si el e mic. Supa usoara e hranitoare si cu vitamine. Nu-i face rau. Tine-l cu supică un timp. Si eu am catelus, acum are 9 luni. daca e asa mic, cumpara-i de maine un scutec absorbant (de bebelusi), de la farmacie (se vand si la bucata), asta ca sa nu faca pipi oriunde peste noapte. Si-l schimbi la nevoie. te pup. Si sa-ti traiasca catelusul.Stiu ca o sa-i oferi toata iubirea!

| alexandra2859 a răspuns:

Si eu mi-am luat un catelus acum 2 zile, si am fost cu el la doctor, mi-a spus ca nu este bine sa manance inainte de al 2-lea vaccin pentru ca poate sa faca diarie. Dar a zis ca o sa fie normal sa mai vomite acum cand stomacul lui inca nu este atat de "format" ca al cateilor mai mari.cred ca este normal dupa cate mi-a zis doctorulhappy.

| bubbiubbi explică (pentru alexandra2859):

Alexandra, atunci ce sa manance?

| alexandra2859 a răspuns (pentru bubbiubbi):

Pai mi-a zis(doctorul veterinar) sa ii dau mancare uscata, dar nu orice doar crantanele(sau ma rog cum se numesc alea) pentru puppy's, acum tu daca tu vrei sa ii dai lapte, paine....treaba tahappy dar nu tio recomand.

| Colourss a răspuns:

Nu ii mai da lapte catelusului ca s-ar putea sa-l doara burtica nu te mai juca cu el dupa ce mananca ca se amesteca mancarea in el lasa-l 15 minute in pace sa i se aseze mancarea du-te cu el pe afara sa ia o gura de aer!

| ShArKeR a răspuns:

Mai las-o pe afara s-ar putea sa-si revina daca ia niste aer curat happy, este cumva de rasa?

| bubbiubbi explică (pentru ShArKeR):

Mama ei esti bichonsad

| ShArKeR a răspuns (pentru bubbiubbi):

Ah, atunci stai linistita, nu s-a intamplat nimic care sa determine o problema, daca observi ca ea numai este jucausa dupa fazele astea atunci este o problema happy

| ByancaSonya1992 a răspuns:

Draga mea, laptele de vaca nu e bun pentru pui pana la max 6 luni!

| zuza1000 a răspuns:

Pai daca i'ai dat sa manance si dupa te'ai jucat cu ea normal ca ii este rau si tu ca om daca mananci si nu stai un pic sa te odihnesti iti este rau.nu cred ca este ceva grav asta de acum cand ii dai sa manance las'o sa se odihneasca putin