| Ushhher a întrebat:

azi am vorbit cu un om ce lucreaza la noi ca vreau sa imi iau un caine ciobanesc german. El mi-a zis ca a avut un vecin care a primit un caine de la politie (de fapt era partenerul lui) dar totusi la ce vreau sa ajung este ca el mi-o zis ca in politie sunt utilizati cainii pana la varsta de 3 ani si apoi sunt eutanasiati si nu stiu daca este asa poate as lua si eu un caine (spre avantajul meu, si dresat)...
1. Este adevarata faza cu eutanasierea cainilor dupa varsta de 3 ani ca cica nu mai executa perfect ordinele?
2. Daca sa zicem ca e adevarat 1. daca un partener de lucru al cainelui mi l-ar aduce acasa si s-ar invata cu mine (i-as da de mancare, de baut etc...) mi-ar asculta ordinele?

3 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Nu am idee dacă e adevărat, dar, da, te-ai putea împrieteni cu câinele, doar că mai greu, el fiind mare şi în plus, rasa asta se ataşează mai greu de oameni stăini.
Ştiu un caz în care omul s-a împrietenit cu câinele lup în 2 săptămâni. Câinele avea vreo 6 ani deja.

| Ushhher explică (pentru zăGhost):

Dar executa ordinele?

| zăGhost a răspuns (pentru Ushhher):

Era câine folosit pentru pază, nu ştiu să fi fost dresat în alt sens decât să atace neinvitaţii.