| andreea171998 a întrebat:

Care este diferenta dintre Labrador si Golden Retriver?

Răspuns Câştigător
| IDontCareeeeeeeeeeee a răspuns:

Cainii din rasa Labrador retriever erau crescuti de pescari in Newfoundland (Terra Nova) pentru a-i ajuta la prinderea pestelui, la inceput aducand la mal navoadele de pescuit pierdute. Mai tarziu au inceput sa fie crescuti impreuna cu rase de vanatoare precum setter si pointer pana ce au devenit caini de vanatoare exceptionali, care gaseau vanatul impuscat de vanatorii de pasari.

Cainii din rasa Golden retriever au fost crescuti si pentru vanatoarea de pasari, dar isi au originile in Scotia si sunt un amestec intre retriever galben, setter irlandez si spaniel de apa american.

2. Culoare si Blana

Cainii Goldies (aurii) isi merita pe deplin numele, blana fiind colorata in nuante de la auriu stralucitor la crem deschis. Labradorii in schimb pot avea blana neagra, galbena sau maronie. In timp ce Labradorul are blana scurta si deasa, Goldie are blana lunga si matasoasa. Blanurile acestor caini sunt rezistente la apa, dar in timp ce Goldies au nevoie de ingrijire regulata, Labradorii scapa mai usor cu o periere si o baie ocazionale.

3. Marime

O diferenta semnificativa intre Golden retriever si Labrador retriever este marimea lor. Goldies cantaresc intre 25 si 34 de kg la maturitate, in timp ce un Labrador adult poate cantari pana la 45 de kg. Funda...

5 răspunsuri:
| DarkSkittles a răspuns:

Labradorul are parul scurt iar goldenul retriverul are parul lung+goldenul retriverul creste mai mare decat labradorul

| Katy20Kaithleen a răspuns:

Golden Retriever este o rasă de câini de vânătoare populari în Scoția. Golden Retriever-ii au nimerit în mod consecvent în vârful listei celor mai îndrăgiți câini de companie adresați familiei. Adesea, asociați cu copiii și viața suburbană, și cu dragostea lor față de apă, precum și cu abilitatea înnăscută de salvatori, de recuperatori, Golden Retriever-ii sunt, de asemenea, excelenți parteneri la partidele de vânătoare. Golden Retriver-ul a fost una dintre rasele de top în anul 2005.

Labradorul Retriever (cunoscut și sub numele de Câinele Sfântului Ioan) este o rasă de câini originară din Canada. Acest patruped era folosit de pescari la prinderea pește deoarece labradorul este o rasă de câini cărora le place să se scalde în apă și să înoate. După cum și spune numele "retriever" este și un câine de aport.

Labradorul Retriever își are originile în provincia Newfoundland din Canada, fiind un câine de aport, iar mai târziu, după antrenarea acestuia a fost folosit și pentru vânătoare. Pescarii îl foloseau pentru aducerea spre țărm a plaselor în care era prins peștele. Datorită aptitudinilor remarcabile de mare înotător, dar și pentru faptul că era descurcăreț în diverese medii, sunt mari câștigători la probele de aport și la probelor de câini utilitari.

| Katy20Kaithleen a răspuns:

A si uite si asta in caz ca vrei un Labrador.Fiind un câine nepretențios labradorul nu necesită o îngrjire atentă. Trebuie periat de 3 ori pe săptămână și curățat în urechi la fiecare sfârșit de săptămână.

| Bendes a răspuns:

Labradorul nu are blana acea aurie... si deasa ca golden retriever... in timp ce labradorul are parul scurt si nu asa de des

| bYzZ a răspuns:

Pai labradorul este foarte destept fata de golden tongue