| anonim_4396 a întrebat:

Cateaua mea este in calduri si are un an.Se dau cainii la ea si in cateva zile cred ca ea v-a aceptta.La ce varsta poate avea ea puii daca este de rasa intre chiuaua si pechinez (mama chiuaua si tatal pechinez).Va putea naste bine?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.adoptiicaini.ro/......r-o-catea/
e prea mica.
O seara buna:)

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Dar cred ac deja are puii, dupa ziua de azi... poate pati ceva catelusa?

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu pateste nimic, numai ca ea nu se mai dezvolta.

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Dar cred ca are pui.Este foarte trista!

5 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Nu conteaza rasa, orice femela caine, lup, coiot, sacal, vulpe, ramane insarcinata o perioada de 62-64 de zile, adica 3 luni, si va da nastere la catei cu pleoape lipite. Dureaza doua saptamani pana "fac ochi". Catelusei, ca si o adolescenta care ramane gravida la 13 ani, ii va fi mai greu la nastere, dar se descurca ea, stai linistita.

| cainirasapura a răspuns:

Complicatii care pot aparea in timpul fatarii si dupa fatare:

Distocia(fatarea grea sau imposibilitatea de a fata) poate avea urmatoarele cauze:
-atonia uterina(uterul nu se contracta)
-angustia pelvina(oasele bazinului lasa intre el un canal mult prea ingust pentru ca puii sa poata trece prin el), fie congenitala, fie rezultata din accidente care au avut ca urmare fracturi ale oaselor bazinului
-lipsa dezvoltarii corporale corespunzatoare din cauza varstei prea mici a femelei
-dilatatie insuficienta a cervixului(gatul uterin)
-pozitionarea incorecta a fatului
-volum fetal prea mare

Dupa fatare pot aparea urmatoarele complicatii:
-ruptura uterina
-hemoragia uterina
-retentia placentara
-retentia de fetusi morti si mumifiati
-endometrita(infectie in uter).Cel mai bine pentru sanatatea ei este sa sterilizezi.

Sursa:http://sharpei.myforum.ro/-vp53.html