| tonyc7 a întrebat:

Buna, TPU. Ce lucruri rele pentru sanatate i se poate intampla unui om care este zgariat pe mana de o pisica care cu aceleasi gheare probabil a prins si soareci inainte?

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Dai coltul într-o juma de ora.

| Floridori a răspuns:

Leptospiroza, toxoplasmoza, rabie, tetanus, coriomeningita limfocitara, salmonella, hantavirus, gastroenterita bacteriana, infectie locala cu Campylobacter Jejuni, giardioza, pecingine, sau pur si simplu...nimic.

| tonyc7 explică (pentru Floridori):

Si dintre toate acestea care ar fi cea mai periculoasa si cum se manifesta?

| Floridori a răspuns (pentru tonyc7):

Nu cred ca as putea alege o "campioana" in acest sens.
De la jumatate dintre cele enumerate, se poate muri, in cel mai rau caz, deci asta ar fi cel mai rau lucru care s-ar putea intampla.

Majoritarea au un simptom comun, si anume febra, acesta fiind raspunsul sistemului imunitar la infectii.
Desigur, fiecare in parte, are simptome specifice, dar nu cred ca vrei sa iti detaliez pentru fiecare in parte, nu?! big grin

| haileewatson a răspuns:

Nimic

| haileewatson a răspuns:

Asteapta 2-3 zile si vezi daca zgarietura respectiva se umfla sau incepe sa te manance. Dar eu consider ca In viata ai fost zgariat de alte animale sau obiecte mult mai murdare si pline de virusi, si nu ai murit. Plus ca pui mana pe toate balustradele, manerele si obiectele pline de microbi, dupa care mainile iti ating fata, corpul, obiectele personale, telefonul, si tot ce folosesti.

| tonyc7 explică:

Cum chiar nimic? Nu ai auzit de virusi, de microbi? Gheara aia daca a ramas impregnata de sangele vreunui soarece pe care tocmai l-a prins mai devreme nu prea suna ok...