| Sorinx a întrebat:

Pisica mea cam zgarie cand o enervezi laughing Sau cand te joci cu ea.Ma zgariat de mai multe ori pe mana si nu am avut nimic.Dar am m-a zgariat intre unghie si carne sa zic.Se poate infecta? Sau sa imi iasa matele laughing Dar mi-am dat cu betadina si m-am spalat. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| tpuuser999 a răspuns:

Nu am auzit inca pe cineva sa se planga ca s-a infectat de la o zgarietura de pisica, dar poate ar fi mai bine sa nu iti incerci sansele. Pisicile isi schimba dispozitia foarte repede, asa ca data viitoare cand nu mai are chef lasa-o in pace. Si niciodata sa nu o atingi pe burta. Capul si spatele sunt de ajuns.

| Miss25JK a răspuns:

Era de ajuns sa dai cu spirt, sau cu sapun antibacterian. De cate ori nu m-au zgariat pe mine pisicile, nu am patit nimic. Apoi da intr-adevar te poate ustura, pentru ca zgarietura de pisica ustura in draci, dar nu patesti absolut nimic, nu te panica!

| CrissuCriss1234 a răspuns:

Dacă ai dat cu betadina sau cu orice altceva nu mai are cum sa se infecteze