Întrebare recomandată | Shuka a întrebat:

ce sa ma fac cu porcusorul meu de guineea pentru ca este foarte gras?! sad

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ii dai mai putina mancare si apa suficienta sa bea.

| Shuka explică (pentru mgtow):

La tine a mers asta? Ma gandeam sa ii cumpar o rotita sa faca putina miscare. thinking

| mgtow a răspuns (pentru Shuka):

La mine nu s-a ingrasat asa mult dar in general au putina grasime in ei.

| Shuka explică (pentru mgtow):

A mea seamana acum mai mult cu un iepure rolling on the floor))))))))

| AllmaGirl a răspuns:

Nu ii cumpara roata, este pentru hamsteri sau dihori, nu pentru porci! Ei nu folosesc asa ceva, se poate rani urat. Gras nu poti spune dupa cum arata, ce sex, varsta si greutate are? Daca e de rasa si mascul poate ajunge si la aproape 2 kg fara a fi obez

| Shuka explică (pentru AllmaGirl):

Este fata si are aproximativ 2 ani dar se vad colaceii pe ea...mi s-a spus ca este obeza.

| AllmaGirl a răspuns (pentru Shuka):

Colaceii pot fi de la pielea lasata. Daca de exemplu a avut o nastere e ceva normal. Stii cumva cate grame/kg are?

| Shuka explică (pentru AllmaGirl):

Nu a avut niciodata pui..cred ca are 800-900 de grame. Nu am cantarit-o niciodata.

| AllmaGirl a răspuns (pentru Shuka):

Pentru o femela sanatoasa este ok sa ajunga si la 1 kg fara a fi obeza, 800 de grame fiind bunicel, dar nu perfect. Deci trebuie cantarita ca sa stii sigur. Daca e sigur obezitate ea este generata de unul sau mai multi din factorii:
-O cusca mica, fara accesorii care nu stimuleaza porcusorii sa faca miscare
-Singuratatea, fara o partenera ne fiind stimulata sa faca miscare
-Hranirea in exces
-Primirea hranii speciale neadegvate
si altele...

Ca sa "slabeasca" tu trebuie:

-Sa reduci cantitatea de mancare speciala pe care o primeste treptat(normal se da o lungura per porcusor doar dimineata)
-Fanul si apa sa fie la discretie (mereu, nu doar cand e "la cura")
-Se pune accent pe diversificarea meniului (se ofera 3 mese pe zi fiecare constituind o singura leguma, un singur fruct
-Se accesorizeaza spatiul de viata ca sa fie bogat in stimuli pentu comportamentul de cercetare (daca respectiva cusca e mica se scoate porcusorul in afara custii si e lasat supravegheat sa cerceteze cel putin 15 min pe zi.)

| hideaway a răspuns:

Şi eu am porcuşor de guineea.
Nu îl ţine la regim, în general ei sunt graşi.
Dacă ţi se pare că este ceva îneregulă cu el, du-te la veterinar.

| MadalinG99 a răspuns:

Legumele

| VreauSaRad a răspuns:

Du-l la veterinar, si incearca sa reduci putin mancarea zilnicaNU-L INFOMETA!laughing

| BarOsanu99 a răspuns:

Nu i dai atata mancare.happy
Bft!

| Alesyaa a răspuns:

Buna! cel mai bine ar fi sa mergi cat mai repede la medic pentru ca el poate iti va da ceva pastile sau ceva tratament de slabit, pana cand il vei duce incarca sa ii faci un program de mancare si sa il lasi sa faca cat mai mult sport