| Naspa123 a întrebat:

De 5 zile am primit o catelusa cane corso (mastiff italian).
M-am focumentat putin de pe net despre aceasta rasa si am auzit ca este si o rasa petru vanatoare. As vrea sa imi dresez si eu catelusa sa prinda fazan, stie cineva cum as putea sa o dresez sa vaneze fazani?
DAU FUNDA!

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu cred că e bine să o dresezi în acest scop.

| Vikaa a răspuns:

E interzis sa vanezi pe fondurile din RO cu aceasta rasa, cu ogarii idem.Risti sa ti-l vada vanatorii si sa ti-l impuste fara nici un sentiment de remuscare. Daca tot vrei sa vanezi, te inscrii la asociatia de vanatori si iti iei un caine-2 acceptati de catre AVPS.

| Patronu1 a răspuns:

Te riști grav de tot sa ramai fără ea dacă practici braconajul, plus pușcărie/amenda (nu știu cum se sancționează conform legilor în vigoare). Plus ca nu recomand rasa asta la vânătoare de fazani pentru ca e o rasa foarte mare și greoaie, se folosește in general la paza curții, dar și la vânat mare, de mistreți și chestii de genul. Dacă vrei neapărat, poți de mica sa ii pui o botnita (obligatoriu) și sa iei un iepure și sa o lași sa îl alerge prin toată curtea, cu botnita pusa, bineînțeles. Bafta!