| Anonymus9734678 a întrebat:

De ceva timp, chiar de demult imi innebunesc parintii sa ma lase sa imi cumpar un caine. Cumva, nu stiu cum anul asta mi-au spus, fara sa le mai zic nimic, ca o sa imi ia un caine la primavara.
Eu stau la curte si acest caine ar avea posibilitatea sa fuga sa se joace, sa primeasca iubire. Dar faza este ca tata nu ne-ar lasa sa il tinem in casa, si nu stiu daca poate dormii afara. A..si da voiam sa zic ca daca doarme afara, are el o casuta mai micuta, nu chiar micuta, destul de mare laughing) in care tinem lemne dar e loc si pentru el sa doarma acolo.
Deci intrebarile mele sunt: Poate dormii un cocker spaniel afara intr-o casuta din lemne?
..si daca nu, cum il pot convinge pe tata sa il lase pe el sa doarma in casa?

Răspuns Câştigător
| Rylkas a răspuns:

Inca n-am terminat răspunsul, sunt de pe telefon si am apasar din greseala pe "raspunde". In fine, după cum ți-am zis, poate ii arați un film cu câini, ii citești mai multe detalii interesante despre cockeri sau cauți ceva știri interesante despre ei(adică, poate a fost un exemplar care a salvat viață cuiva sau ceva de genul) si ii spui ca a ține un câine in casa este cam același treaba cu a tine un om in casa.Adică,daca te gândești, si oamenii lăsa par, si copii care vin in vizita poate se mai scăpa pe covorul cel nou(eu chiar am patit-o cu o fetiță de 6-7 ani laughing ), deci nu e chiar așa rău.De exemplu, mie de vreo câțiva ani îmi place rasa Akita si dintr-o vacanta vara asta le-am aratat filmul(mama nici nu vroia sa se uite la film) si chiar ia impresionat.Mama,care nu accepta nici pisica in casa acum zice ca ar tine un Akita si in patul ei, numai să-l aiba.La tata e mai dificil dar tatăl meu e genul de om care daca vede ca iei note bune face tot ce vrei tu, numai sa continui.Îmi pare rău pentru. greșelile ortografice și ca e cam mare raspunsul.

5 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Daca e invatat de mic sa doarma afara, se va acomoda si acolo ii va fi casa. Ca sa-l convingi pe tatal tau sa-ti dea voie cu cainele in casa cred ca ai nevoie de acordul mamei...acolo trebuie insistat, este primul om care va decide unde sta cainele. In treacat le poti spune ca te simti singur si ca ti-ar place mult sa stea cu tine in camera- promite-le ambilor parinti ca tu vei vea grija de el, de hrana, curatenia lui si in urma lui, plimbarea si dresajul lui-si chiar asa sa si fie. Bafta!

| fataciocolata a răspuns:

Probabil tatalui tau nu-i plac cainii.Incearca sa-i explici ca nu poate dormi afara, mai ales daca e pui.

| Rylkas a răspuns:

BeeaBeatrice22,nu este tot timpul așa cum spui tu,depinde si de temperamentul fiecărui părinte.
Eu zic ca daca(mda, stiu cum suna dar eh) ii faci o căsuță speciala de catei, o "îmbraci" înăuntru in ceva material moale si uscat, sta fara probleme afara.
In privința tatalui tau, poți să-i arați ceva filme cu caini(un exemplu bun se fu Hachiko

| BeeaBeatrice22 a răspuns:

Clar nu poate dormi afara, poti sa te documentezi si pe internet in privinta asta.
Tatalui tau probabil nu ii plac cainii, deci orice argument ai avea, nu il vei face sa-si schimbe parerea, si va fi permanenta
Chiar si daca ii spui ca vei avea grija de el, nu te va crede din moment ce deja ti-a spus clar "nu". Deci, repet. Nu-si va schimba parerea.
Imagineaza -ti ca ai avea totusi un caine in casa, cu care te-ai juca, plimba etc., dar in schimb tatal tau ar fi tot timpul indispus, tacut, poate chiar revoltator impotriva cainelui.
Asta e ceva ce nu poti schimba, si sper sa treci peste. happy Funda?

| Anonymus9734678 explică:

Din greseala am sters parte ca vreau sa imi cumpar un cocker spaniel. SCUZE