| Narco a întrebat:

cum imi pot convinge parintii sa tina pisicuta in casa? Am gasit-o pe strada, i-am facut vaccin, am sterilizat-o, doar eu ma ocup de ea. Deci nu este problema de responsabilitate. Vine iarna si este pacat sa il las afara. Au fost de acord sa il tinem in curte, dar nu vor sub nicio forma sa il bage in casa. M-am atasat foarte mult de aceasta si nu vreau sa imi faca fenta cum mi-au facut cu toate celelalte animalute: "Il ducem la tara pe timpul iernii si il luam la primavara".

Cum ii pot convinge? Nu vreau sa il duc la cineva si sa nu il mai iau inapoi dupa aceea. Vreau sa il tin in casa.

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu poti sa ii convingi, nu au chef sa inhaleze parul ala si sa-i miroasa urina, pe bune acum. Oricat faci curat, tot pute urina aia in baie, nu e igienic. Plur parul ala e nenorocire, plus ca-ti zgarie si mobila uneori, nu e jungla casa ta.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Te respect si apreciez pentru asta, si totodata, iti inteleg starea si situatia deoarece, de mic copil, am avut o compasiune fata de animale mult mai mare decat majoritatea si le-am dorit in preajma mea, sub ocrotirea mea, mereu.
Si eu am dus de multe ori animalute in casa, si tot mi se dadeau si mie fente, si trebuia sa renunt la ele sau ma trezeam fara ele.
Pot sa intreb ce varsta ai? Eu m-am impus de la varsta de 16 ani, cand am avut mai multa maturitate, si pentru ca am transcris un animalut pe care l-am adus acasa pe numele meu, facandu-i carnet, am inceput sa ii amenint cu protectia animalelor.
Desigur ca nu stiu de ar fi bine sa procedezi si tu la fel, pentru ca nu stiu cum reactioneaza ei in moment de furie, si sa nu se intample ceva animalutului.
Incearca sa insisti, si, macar sa ii cumperi / faci in foisor, un culcus, iar noaptea pe ascuns sa bagi pisicuta in camera ta.
O ti in foisor inchisa, ii cumperi litiera, nisip, si in restul zilei te ocupi de ea, fiindca nu poate ramane pisicuta inchisa, apoi cand mai creste, se obisnuieste si mai pleaca, dar se intoarce la casuta ei.
Sa ai grija de ea mereu, chiar si peste ani!

| Narco explică (pentru Sophieka):

Vine camera lor, după care a mea, plus ca la varsta de 16 ani, mă verifică noaptea dacă dorm, deci nu prea am cum happy

| Blu3Li0n a răspuns:

Ai avea cum să îi faci o "căsuță" afară lângă ușă sau într-un spațiu foarte plăcut și accesibil în curte? Ar fi binevenită o astfel de idee dacă părinții tăi nu vor în ruptul capului, să zicem, nu o vor în casă. Sincer, chiar ideal ar fi ca animăluțele să stea într-un mediu curat și plăcut, afară, în special dacă stai la casă cu curte (părerea mea). Dacă însă vrei să stea neapărat în casă, pune-te bine cu părinții tăi, câștigă-le și mai mult încrederea prin responsabilitățile tale față de pisică (hrănit, spălat etc) și mult noroc.

| Narco explică (pentru Blu3Li0n):

Am un foișor în curte, un loc perfect, dar tot voi fi neliniștit. Vreau neaapărat să îl țin în casă, nu este vorba de încredere la ei. Nu știu ce au