| Play4Fun98 a întrebat:

Hay TPU, as vrea sa imi iau un catelus prin primavara si nu stiu ce sa aleg dintre cocker spaniel si beagle. Ce rasa imi puteti recomanda, mentionez ca stau la casa cu o curte nu foarte mare dar unde sa se poate juca in voie si am si cusca. Pe timpul iernii o sa il tin in garaj...

18 răspunsuri:
| Raraa a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa iti iei un Amstaff (American Staffordshire). Acesta este un caine puternic, un gardian/protector/paznic desavarsit, un energic, dar mai presus de orice este un mare sentimental.Este un caine prietenos, dependent de dragoste si de afectiune; un caine jucaus de talie medie care poate sta foarte bine si in curte sau si in casa cu tine.Iti recomand acest caine, deoarece fratele meu are unul, îl cheama Taz si este cel mai scump caine din lume.Este un afectuos atat de mare; un prietenos, adica trebuie sa vezi cat de fericit e cand ne vede pe astia din familie; ne ia pe toti la lins. laughing.

Si daca te uiti la poze cu câini din rasa asta pe net sa nu te sperii, sau sa zici ca nu stiu cum arata, ca aia sunt pentru concursuri, sunt steroidizati si au urechile taiate.

Sper ca te-am ajutat! :•3

| RedNose a răspuns (pentru Raraa):

Amstaff-ul nu e pentru oricine, in cei de expozitie nu baga proteina, ca in expozitie se cauta rasa cum e ea, nu umflata.

| ItachiUchiha a răspuns:

Golden retriever
ciobanesc carpatin
ciobanesc german

| RedNose a răspuns:

Cocker-ul,e mai usor de dresat si mai frumos,din punctul meu de vedere. Beagle-ul e un caine activ,in caz ca nu esti la fel de activ/a, e caine de vanatoare, iar daca nu e dresat de mic sa vina cand e chemat indiferent ce face, daca da de vreun miros interesant, nu mai raspunde o sa mearga dupa miros si poti sa-l pierzi.

| kidy00 a răspuns:

big grin Hmm...Pai tie ce iti place mai mult? big grin

| Play4Fun98 explică (pentru kidy00):

Eu inclin spre beagle...ce zici?

| RoboțelulAndroidDinTelefon a răspuns (pentru Play4Fun98):

Salut! Eu am o catelusa Beagle, o cheama Jessy. E superba, jucausa, perfecta pentru companie. Se imprieteneste repede si cu alte animale din imprejur. Daca iei Beagle, trebuie sa stii cateva lucruri de baza:
- cand il scoti afara, nu trebuie sa-l lasi niciodata din lesa, pentru ca se ia dupa un miros si nu se mai intoarce (e caine de vanatoare);
- daca il tii in casa, trebuie scos afara de mai multe ori pe zi, fiindca e foarte activ, iar in casa strica tot din lipsa de ocupatie;
- niciodata nu trebuie tinut in lant.
Si Cocker Spaniel e superb, dar nu chiar ca Beagle-ul.
Bafta la alegere! Funda?

| deny2013 a răspuns:

Eu zic Beagle. big grin

| Claudiiiaa a răspuns:

Sunt multe rase dragute, ti-ai putea lua un golden retriever, sunt foarte afectuosi, sau un australian sheperd(ciobbanesc australian) sunt superbi, cauta pe internet poze! sau un husky, un dalmatian! sunt multe optiuni!

| DomnulPinguin a răspuns:

Eu zic un beagle sau un husky. Eu am un husky care il iubesc foarte mult, si este foarte jucaus, si ma apara de orice. Sper ca te-am ajutat ^_^

| Lara123 a răspuns:

Golden retriever big grin

| Emilia1015 a răspuns:

Beagle

| stefan5999 a răspuns:

Beagle

| Mara2000mm a răspuns:

Eu zic beagle sunt foarta simpatici, dar nu trebuie neglijati trebuie sa te joci cu ei si sa ii alergi pentru ca se ingrasa foarte repede, dar iti recomand rasa.

| StEfyOrOs12999 a răspuns:

Labrador! iti tecomand! este foarte jucaus si cuminte, si rezista iarna pe frig! Este dragut si frumos
Dar daca o sa iti iei Labrador sa nu ii ai mult de mancare! ca se ingrasa! happy

| Play4Fun98 explică (pentru StEfyOrOs12999):

Labradorul se face mare

| M3zzLyxD a răspuns:

Beagle iti recomand si uitate si la chow chow

| tomastetta a răspuns:

Iti recomand golden retriever