| anonim_4396 a întrebat:

De curând am găsit o pisică total străină în podul magaziei. Aș fi dat-o afară ca pe celelalte pisici care au rămas în pod, dar nu am dat-o, deoarece asta avea pui. Pentru că e o pisică sălbatică, nu ma lasă să mă apropii de ea sau de pui. Știe cineva ce aș putea să fac, ca să smotocesc puii?

10 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

SMOTOCÍ, smotocesc, vb. IV. Tranz. (Pop.) A da, a trage cuiva o bătaie bună; a părui, a chelfani, a scărmăna
Deci, intrebarea e:Ce ai cu puii?

| Antonia_Mocanu_1995 a răspuns (pentru RKBlue):

Nu inseamna doar asta. Mai inseamna si a te juca cu ei a-i mangaia.

| Alexandrovsky a răspuns:

Las-o acolo si dai ceva de mancare si apa

| RKBlue a răspuns (pentru Antonia_Mocanu_1995):

Ai dreptate! Mai inseamna ceva!
smotocí, smotocésc, vb. IV (reg.) 1. a da, a trage cuiva o bătaie bună; a chelfăni, a părui, a scărmăna. 2. (în forma: smotroci) a amesteca. 3. (despre puii de animal) a suge lovind tare cu capul în uger, trăgând cu putere.
Dar nu zice nimic despre mangaiere...

| CataCatalin994 a răspuns:

Da-le mancare si apa si pune si puii si mama spre adoptie pe grupul local de Facebook si pe OLX.

| christall a răspuns:

Lasa puii sa creasca, vor veni singuri daca vor avea incredere. Acum au nevoie de mama lor.

| alina2k18 a răspuns (pentru RKBlue):

Smotoceala de la om la pisoi inseamna sa te joci cu ei, gen sa fii prada lorwinking sa le antrenezi instinctul de vanatoarewinking
laughing
Otherwise pentru omul cu pisica: ia-le si niste pliculete puilor cand fac 6 saptamani, pisicii da-i carne, vorbeste cu ea, atinge-o usor, daca se retrage o lasi in pace, nu ii umbla prea mult la pui cat e ea acolo pentru ca daca e salbatica o sa incerce sa isi mute puii si sa plece daca nu se simte in siguranta.

| RKBlue a răspuns (pentru alina2k18):

"Smotoceala de la om la pisoi inseamna sa te joci cu ei, gen sa fii prada lor sa le antrenezi instinctul de vanatoare"
Stiu.
Voiam doar sa arat ca acel cuvant are mai multe sensuri(si pe a doua persoana am vrut doar sa o contrazic rolling on the floor Perioada asta m-a cam lipsit de oameni cu care sa ma contrazic... )

| Antonia_Mocanu_1995 a răspuns (pentru RKBlue):

Eu nu ma pun la mintea celor care se contrazic cu mine. laughing