| guiwenneth a întrebat:

Buna TPU:*.de curand m-am ales cu un scump catel pe cap.(s-a nascut acum 8saptamani in urma,intr-un moment total nepotrivit)acum sunt foarte ocupata si as avea nevoie de sfaturi cat mai rapide, cele mai bune sfaturi pentru a-l invata intr-un timp cat mai scurt sa-si faca nevoile intr-un singur loc (amenajat special pentru asta) si daca l-as putea invata ca timpul pentruv"toaleta" de afara e la amiaza si seara in loc de dimineata si seara.as putea sa'l invat asa? Catelul e semi-rasa cocker spaniol. fubda pentru cele mai rapide si bune raspunsuri:*happy

3 răspunsuri:
| Eastwood a răspuns:

Asta nu il poti invata sa faca cand ai program liber sa-l duci, cand il scapa atunci face. In schimb este o metoda cum ai putea sa-l inveti, o sa-ti dai seama cand ii vine sa faca afara si il duci repede, dupa ce a facut ii dai ceva special sa manance ( ceva pentru caini, dar i-o dai tot timpul ca un premiu cand face afara, ca o recompensa ), cand catelul face in casa o sa-si dea seama ca nu primeste nimic, eu asa l-am invatat pe la meu.
Numai bine!

| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Buna!
Ca sa facă într-un singur loc trebuie sa faci astfel:
Când vezi ca vrea sa isi faca nevoile il duci repede pe locul amenajat.Cand face corect ii zici BRAVO si ii dau o mica recompensa, dar când ii spui BRAVO sa nu tipi sau sa ridici glasul si trebuie sa vorbesti calm.Cand face rau ii spui GRESIT dar sa nu tipi.Trebuie sa vorbesti calm.

Deocamdată nu stiu cum se face sa il duci la anumite ore afara dar stiu ca se poate pentru ca multi oameni isi dreseaza cainii asa.Raspunsul de mai jos este gresit.Nu este adevărat ca nu poti sa faci sa il duci doar la anumite ore.

Pentru a-l invata sa faci asta iti propun sa cumperi o carte de dresaj, sau CD sau sa il dreseze altcineva. Poti sa te uiti la videoclipurile lui Cocu (un dresor cunoscut in lume si priceput, cred ca l-ai văzut la Ham Talent).
Oti trimit un link imediat pentru videoclipurile lui.

Sper sa iti meargă bine cu catelul!
Succes si mult noroc la dresaj!

Funda?