| Sabiina a întrebat:

Vreau sa ma ajutati. In curand o sa`mi iau un catel [cred ca o sa aiba o luna - o luna jumate cand il iau] si vreau sa`mi dati cateva sfaturi. Adica vreau sa`mi spuneti cum sa-l fac sa isi faca nevoile ori pe pampers, ori afara. Sa nu faca prin casa. Poate o data, maxim de doua ori. Stiu poate suna ciudat, dar mama nu suporta asta. Cum sa-l invat sa faca la pampars? Doar asta in rest stiu cum trebuie ingrijit, hranit, etc. Rasa cainelui va fi cocker. Va multumesc mult! [P. s. Nu dau funda la cei care o cersesc. ]

Răspuns Câştigător
| bibi2011 a răspuns:

Hei! felicitari pentru caine, eu nu am reusit sa ii conving pe ai mei sa imi ia unul nici acum :-

1 răspuns:
| symy_1713 a răspuns:

Sincer nu este normal in general sa cersesti o amarata de fundita!
Ok acum iti scriu dintr-o carte de dresaj pe care o am, te pot ajuta si in rest! Ca sa iti spun parerea mea ar fi ca functioneaza!
Primul lucru pe care ar trebui sa-l stii este ca nu le face placere sa faca acolo unde traiesc. Problema cainelui este ca nu stie cum sa faca afara sau pe pampers si pana la 4 luni nu prea se poate abtine, ca si copiii mici. Cand vezi ca se aseaza in pozitia care preceda momentul il iei in brate spunand nu si il duci acolo unde ar trebui sa faca! Apoi il iei si il indrepti cu nasucul spre locul in care a facut si ii spui ''ce-ai facut? nu e voie!''. Acum sa explic faza cu nasucul : in momentul in care il indrepti cu nasucul nu trebuie sa il impingi sau sa il bagi ferm pana plange acolo; doar te asiguri ca stie de ce ii spui ca nu este voie si acest lucru il constientizeaza mirosind ce a facut!
Sper ca te-am ajutat! Succes cu micutul cand il vei aveahappy!