| MinniePearl a întrebat:

Heii TPU! Tata mi-a promis ca imi va lua catel de casa adica bichon sau ceva mai ieftin nu stiu! Mama mi-a zis ca imi va lua cu o conditie:sa nu gaseasca caca de catel sau pipi prin casa pentru ca face infarct! Cum as putea sa invat catelul sa isi faca nevoile de mic intr-un anumit loc?

Răspuns Câştigător
| newudropszzz a răspuns:

Nu te lua dupa travelar ca nu cred ca are caine. eu am si... ca sa nu faca in casa trebuie sa-i faci un program cu dusul afara. il duci cat de dimineata e posibil si stai cam minim 20 de min maxim 30 de min imi il mai duci la un interval de 3-4 maxim 5 ore. dupa ce l-ai scos de 2 ori a treia oara il duci cam dupa 5-6 maxim 7 ore dupa ultima oara.si il mai duci seara si stai mai mult ca sa nu il scape pe durata noptii. du-l o saptamana maxim 2 asa si o sa vezi ca o sa se invete asa si nu o sa-ti faca dar o sa trebuiasca sai respecti programul ca el isi o sa-si facao idee cam cand o sa fi dus afara ca nu-s asa de prosti cainii.( uite un program 1la ora 7pana la maxim ora 7 jumate
2 il mai duci il mai duci pe la 12-13 pe afara (30 min)
3 il mai duci pe la 18-19(10 maxim 20 min )
4il mai duci pe la 20:30 pan' pe la 21 :20 (daca nu te lasa singura poti sa iesi cu mama sau tatal tau )
(daca faci ore de dimineata scoate-l de dimineata mai mult si cand vi pe la 14 il ti mai mult nu o jumatate de ora il ti 40 de minute ) e doar pana se invata sa vada ca afara trebuie sa faca apoi mai mult ca sigur o sa se ceara el/ea singur

| Ixodes a răspuns (pentru newudropszzz):

Daca nu avea caine nu scria 200 de cuvinte, are dreptate ...La tine se vede ca nu ai pic de experienta cu cainii...nu vorbi aiurea

| newudropszzz a răspuns (pentru Ixodes):

Am un pikinez de 16 ani

7 răspunsuri:
| LaughOutLoud a răspuns:

Cauta spray-uri cu hormoni sau nu stiu exact cum se cheama dar stiu ca daca pulverizezi intr-un loc afar catelul va face acolo.Nu prea iti recomand Bichon Maltese.E mai usor sa ingrijesti unul hawanez.

| traveler a răspuns:

Am asa ceva si te invat din experienta nu din auzite.La inceput cat este mic, isi face nevoile alandala, nu incerca ca nu tine nimic este prostut cu diploma.Recurge la un viclesug:Ingradeste-i accesul adica fai un spatiu de trai al lui de unde al scoti cind ai chef si in rest sa doarma acolo si acolo sa faca mizerie.Asa,pe jos ai pui ziar o foaie curata, schimbata zilnic daca o murdareste, acest reflex cu ziarul creeat de tine iti va folosi mai tarziu.limiteaza timpul cat te joci cu el, se va invata afara si fa scheuna si plange cind al duci la locul lui.Acolo unde doarme,seara pune-i ceva pufos, calduros in care sa al acoperi pina la ochi, oricum se va foi insa se va invata ca este cald si bine sa stea invelit.Nu face prostia sa al iei in pat cu tine sa doarma,nici macar ziua, nici o jumate de ora, adio nici odata nu va mai sta la coltul lui.Cind va mai creste marisor 3-4 luni nu uita acelasi ziar,reflex facut de tine de cind era mic, nu isi va face necesitatile de cit pe el si niciunde in casa. Apoi incet si progresi daca nu iti convine locul unde este ziarul, al muti cu o jumate de metru la 2 zile,nu repede ca va uda pe jos. Apoi al plimbi pe afara si de esti la curte ai pui linga usa afara un ziar si al pui pe acel ziar,al va mirosi si va sti ce vrei si te vei mira de "idiotenia lui" va cauta ziarul,insa cu timpul va uita daca este liber la curte. Daca e la bloc nu ai incotro, isi face afara nevoile insa preventiv, lasa-i o scapare sa isi spele obrazul:ziarul de dupa usa sau un colt ascuns in casa.Succes si multa blandete.

| Ixodes a răspuns:

Este cam greu sa-l inveti.Eu am incercat cu covorase absorbante pentru. animale dar nu am reusit. Dupa ce cainele meu a implinit virsta de 2 luni si am putut sa-l scot afara s-a invatat(cam intr-o luna)Si pana atunci am tot curatat covoare.Este cam greu sa ai grija de un catelus, dar merita efortul depus.Si in legatura cu rasa...Eu am bichon maltese si este cam greu de intretinut si costa mult si ingrijirea parului.Gandeste-te bine inainte de a alege o rasa, Sper ca ti-am fost de ajutor.Bafta!

| MinniePearl explică (pentru Ixodes):

Sau yorkshire terrier eu vreau un catel care sa fie mic si cand va fi adult...mie imi plac aceste rase sau chihuahua dar nu doreste familia mea deci...

| newudropszzz a răspuns (pentru MinniePearl):

Poate un pikinez e bun e mic pufos (daca nu e corcitura ) si sunt destepti