| TheMusicBoy a întrebat:

Deic revin cu aceeasi intrebare. Deci mi-am convins tatal sa imi ia un perus! In sfarsit dupa atata timp! Dar problema este ca: ieri am fost cu mama mea in Animax. I-am aratat perusi. A spus ca sunt galagiosi dar i-a placut unul. Fix cel albastru mai deschis cum vreau si eu. Dar ea a crezut ca sunt sunt galagiosi fiind ca langa cusca perusilor erau Amorezi(Agaporins) si i-am explicat. Totul fain si frumos. A vazut si o colivia perfecta pret convenabil(85 sau 89 lei). Hrana la fel(10 lei). Perusul(53). Singura problema este ca pe drum mama mea mi-a spus ca nu o sa am timp de ei ca incepe scoala. Si a spus ca eu nici sa imi fac ordine pe birou nu stiu. Dar eu asa imi aranjez biroul. Gasesc tot ce imi trebuie cand vreau. Deci lumea spune ca e dezordine dar pentru mine e ordine! Si m-a cam intristat cand mi-a spus ca nu o sa pot avea grija de el ca ma duc la scoala. Dar eu scap repede de teme. Le fac cam intr-o ora sau doua. Dupa aceea ma duc la antrenament maxim doua ore. Si dupa vin acasa. Dar intre timp cat imi fac temele pot sa ma joc cu el fiind ca colivia lui va fi pe birou unde imi fac lectiile! Deci vreau sa ii arat ca merit acel animalut! Dar nu stiu cum! Cand am vrut un porcusor de guineea am fost foarte cuminte si etc. Si degeaba... Sper ca mama mea ea isi dea seama ca eu chiar imi doresc al doilea animal de companie. Si chiar as avea timp de el. In weekend rar plec undeva. Ba mama mea e la lucru. Ba tatal meu e la lucru. Si raman uneori singur acasa cu cainele ca nu pot sa ii spun catel. Si cainele doarme mai da din coada si e dragut. Dar simt nevoia de un al doilea animult de ceva ani,dar nu ma dau batut. Intr-o perioada incercam toate metodele sa o conving pentru porcusor:intr-o zi eram foarte foarte ordonat, intr-o zi eram foarte foarte cuminte(bine eu de fel sunt cuminte numai ca vorbesc cam mult  ), intr-o zi faceam tot ce imi spun ca un robot, intr-o zi taceam si nu scoteam nici un sunet numai daca era nevoie. Daca imi puteti spune ce sa fac sa o conving pe mama mea sa ma lase sa imi iau un perus sau sa ii arat ca merit. Va rog spuneti-mi ce sa fac! Apropo mama mea iubeste animalele dar cred ca ii este frica sa nu am grija de el fiind ca nici odata nu am avut al doilea animalut!

10 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Nu dureaza prea mult ingrijirea zilnica a unui perus. Maxim 15 minute. Daca deja ti l a luat nu are cum sa dea inapoi. Tu doar trebuie sa arati ca esti responsabil si atat. Probabil spune asta sa te ambitioneze

| TheMusicBoy explică (pentru Yurisa):

Nu mi l-a luat inca...

| alex495 a răspuns:

Arata-i ca ai responsabilitatea unui caine ( plimbat zilnic, curatat in casa etc) si dupa iti va lua si perus, mai ales ca e usor de ingrijit, decat sa strangi penele din jurul coliviei, colivia de gainat si sa i dai de mancare si apa. Si ca sa fie si mai frumos iti recomand sa ti iei pereche, singur nu va interactiona foarte mult. Si stai linistit, nu se vor imperechea, doar daca le cumperi si cuib, altfel nu

| TheMusicBoy explică:

Am o veste bună dar nu stiu cat de buna e. Am vorbit cu mama mea despre perus si cu tatal meu la fel. Dar pe rand. Tatal meu mi-a spus:" Ti-am spus ca o sa iti iau deci ti-l voi lua". Iar cand am vorbit cu mama mea dupa ce am vorbit cu tatal meu i-am spus ce a zis el si ea a zis: " Nu ma intereseaza. Dor eu nu o sa ma ating de el( se referea ca nu o sa curete dupa el dar de atins si etc da, fiind ca ea iubeste animalele si pentru ca am avut acum aproape doi ani un porumbel care l-am gasit acum 4 ani. L-am gasit in fata blocului cu aripa rupta si cu o creanga in aripa si am avut grija de el. I s-a sudat aripa gresit dar ii dadeam mancare in fiecare zi. Cand am mers la mare am fost cu caine si cu porumbel happy si dupa am fost la munte dupa in Craiova dupa aceea in Slatina si dupa la Țebea. Deci o luna intreaga am fost prin tara cu cainele si cu porumbelul. La mare am fost cazati la niste cabane cam asa ceva si ei erau atractiile zonei cu cabane. Si mama mea il tinea in brate si il mangaia (pe porumbel). Si acum aproape doi ani a venit timpul cand l-am dus la Gradina Zoo. Si acolo era ingrijit. O cusca de vreo 1, 5(cand il tineam la mine il tineam pe balcon si isi chema porumbmite). Aprope un an intreg nu am stiut nimic de el dar in martie am fost la zoo si tatal meu il cunoaste pe director. Am atins multe animale si acolo am vorbit cu un ingrijitor. L-am intrebat daca stie de vreun porumbel. Si as spus ca stie si ca l-au operat la aripa si mi-a spus ca a iesit cu succes si ca i-au dat drumul. Asa de fericit am fost si eu si mama mea cand am auzit. )Deci in concluzie voiam sa spun ca mama mea iubeste animalele si ca am cam o experienta cu un inaripat. Si ca incurand o sa am un perus! Su asa de fericit happy

| Romaniamafia a răspuns:

Daca tatal tau a acceptat de ce te-ai dus cu mama ta la magazin?

| TheMusicBoy explică (pentru Romaniamafia):

Ne plimbam si noi prin mall si am zis sa intram in pet shop

| Karina_Ina_1974 a răspuns:

Eu zic sa ti iei un papagal, deoarece sunt mai rezistenți decat perusi.In al doilea rand sa nu iti iei unul gras, pentru ca va muri f repede.Nu sunt foarte galciosi, nu necesită mult timp, dar in schimb sunt foarte speriosi.Nu poti sa te joci cu ei., nu poti sa faci nimic...Iti spun din propria experienta, aaaaaaa da si sa nu ii tii in curent.Eu nu am avut unde sa ii tin decat langa usa si mia u multor toti 6.

| TheMusicBoy explică (pentru Karina_Ina_1974):

Pai perusul nu este tot un papagal?

| Karina_Ina_1974 a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Intr-un fel...dar papagal sunt mult mai inteligenti

| TheMusicBoy explică (pentru Karina_Ina_1974):

Si ei sunt inteligenti. Daca pot invata sa spuna cateva cuvinte sunt inteligenti!