| Innovation a întrebat:

Imi puteti spune si mie cat mai multe informatii si detalii despre rasa de caine Bichon?
P. S.:Vreau parerile voastre nu le vreau copiate de pe net.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Buterflyy a răspuns:

BICHONUL FRISE-O RASA DE CAINI INTELIGENTA,AFECTUOASA, REZISTENTA LA FRIG, LONGEVIVA SI FOARTE FRUMOASA Rasa Bichon Frise.Cainii din varietatea Frise reprezinta una dintre cele mai apreciate varietati de bichon, poate si din cauza ca nu lasa par.Il recomandam pentru toti cei care isi doresc un catel mic. Durata de viaţă : 14-17 ani în funcţie de condiţia fizică şi sănătate, unii câini au trăit până la 21 de ani; Numărul de pui :de la 4 la 7 căţeluşi, media este de 5 la o singură fătare; Grupa : aparţine grupei de companie; Culori : alb, unele exemplare pot avea pete sau urme de gălbui pe corp; Lungimea firului de păr : medie; ondulat Dimensiune : toy / mică; Năpârlire : uşoară, Înălţime : 22 – 30 cm la mascul; 22 – 28 cm la femelă; Greutate : 4-5 kg la mascul şi la femelă; Suprafaţa de trai : Apartamente sau locuinţe mici; poate fi tinut si ţinut afară datorită constituţiei sale şi rezista temperaturi scăzute medii spre cald, şi o constantă apropiere de oameni. Dar daca e tinut afara blana alba imaculat se murdareste iar parul se va incalci. Originile rasei Bichon Frise de astăzi se consideră a fi bazinul Mediteranean, din rasa Bichon Tenerife sau rasa Barbet. În timpul domniei lui Henry la III-lea popularitatea acestei rase va creşte uimitor. Va deveni câinele preferat al nobilimii, toţi fiind doritori de a avea un asemenea câine în preajma lor din moment ce regele se afişa cu un astfel de animal de companie. cu: bichon frisse de vanzare, caini, vand bichon frisse, vanzare bichon frisse, pui Bichon Frise este un câine independent, care leagă prietenii puternice cu adulţii şi copii de orice vârstă. Printre trăsăturile lor de caracter numărându-se nivelul înalt de inteligenţă, afectivitatea de care dau dovadă, farmecul. Poate fi tuns scurt cu aspectul unui pudel sau lăsat cu părul lung şi aranja, în funcţie de dispoziţia stăpânului şi de grija pe care i-o acordă acestuia blănii şi periatului. Latră daca este provocat, deoarece are instincte de câine de pază; dar este mai degrabă un câine de companie care adoră să fie în centrul atenţiei oamenilor şi în prejma stăpânilor la orice oră din zi şi noapte. Este foarte uşor de dresat şi de folosit ca şi câine de pază, fiind foarte atenţi la toate cele ce se întâmplă în jurul lor şi se va bucura să-ţi fie de ajutor sau să simtă că te-a anunţat de venirea cuiva. Singurul aspect care poate crea dificultăţi stăpânului este acela al dresajului cu statul în casă, deoarece este cunoscut faptul că rasele de talie mică trebuie să-şi facă nevoile de mai multe ori pe zi şi mai ales sunt greu de urmărit prin casă. De obicei, acest comportament este legat insolubil de stăpân sau dresor şi de dresajul pe care l-au primit ei. Nu uitaţi că orice căţeluş poate fi dresat să se comporte civilizat în casă, dar nu toţi dresorii pot avea abilităţi de a dresa.DAR FIIND UN CAINE FOARTE INTELIGENT POATE FI INVATAT SA FACA LA TAVITA, CANISA NOASTRA OFERIND SPRE VANZARE CATEI DE BICHON EDUCATI IN ACEST SENS, CEEA CE ESTE BINENTELES UN AVANTAJ PENTRU CLIENTII NOSTRI Una dintre cele mai importante aspecte ale îngrijirii unui Bichon Frise este acela al perierii periodice si cel putin o tundere pe an vara si eventual cate o indreptare iarna. Câinii din această rasă nu năpârleşte, dar părul care stă să cadă are tendinţa de a se încurca în celelalte fire şi va da impresia de smocuri sau păr încâlcit. Acesta este şi cel mai mare motiv pentru a nu fi crescuţi în aer liber, în afara casei. Cerinţele de perierea sunt legate de tipul şi dimensiunea firului de păr al câinelui dumneavoastră. În orice caz, grija pe care o acordaţi toaletării blănii lor este o condiţie importantă în decizia alegerii unei rase. Dacă nu sunteţi genul de persoană care să petreacă timp zilnic sau săptămânal cu câinele periindu-l şi curăţându-l atunci nu trebuie să vă alegeţi un câine cu părul lung. Câinii din rasa Bishon vor necesita îmbăieri mai frecvente în comparaţie cu alte rase cu părul scurt, odată pe pe lună în funcţie de stilul de viaţă pe care îl impun stăpânii sau îl adoptă căţelul pe cont propriu. În cazul în care căţelul este unul înclinat spre a lenevi în casă toată ziua, atunci nu sunt mari şansele de a se murdări. Prin îmbăiere se vor îndepărta surplusul de uleiuri din păr, precum şi mizeriile pe care le adună în decursul zilei prin plimbările sale din curte sau casă eliberând blana şi făcând-o mai moale la atingere şi fără să fie cu smocuri. Curăţarea urechilor şi tăierea unghiilor ar trebuie făcute în acest timp pentru a evita tendinţa căţeilor din această rasă de a avea probleme cu unghiile şi otitele.ATENTIE nu exagerati cu imbaierile deoarece sebumul de pe blana cainelui are rol protector pentru piele si folositi doar sampoane indicate pentru blana alba, iar in timpul imbaierilor puneti dopuri de vata in urechile cainelui pentru a nu intra apa acolo. Printre cele mai importante aspectele ale creşterii şi îngrijirii unui câine se află hrănitul, adăpatul şi exersarea lor zilnică pentru a-i menţine sănătoşi. Indiferent de rasă şi de talie, fiecare câine necesită o anumită formă de exersare, fie şi numai pentru a-şi consuma energia. De asemenea, fiecare rasă va necesita un anumit nivel sau număr de exerciţii care să fie adaptate nevoilor sau cerinţelor, dimensiunilor rasei. Exerciţiile vor trebui să fie adecvate şi vârstei, deoarece un câine micuţ va avea nevoie de mai multă mişcare decât unul mai în vârstă. Ca şi stăpân nu trebuie să limitaţi timpul pe care-l petreceţi cu câinele în aer liber la plimbare sau efectuând exerciţiile, pentru că un câine cu energie neconsumată este un potenţial distrugător de mobilă. Câinii din rasa Bichon Frise sunt unii dintre cei mai uşor de dresat deoarece este foarte inteligent şi învaţă foarte repede reţinând uşor comenzile pe care i le spuneţi. De-a lungul timpului au fost folosiţi ca şi actor principal în anumite spectacole unde efectua anumite trucuri, în cadrul unor tratamente de terapie sau în cadrul unor spectacole de agilitate şi abilitate. Unul dintre aspectele dresajului care nu trebuie niciodată uitat sau evitat este acela al mânuirii câinilor cu gentileţe şi sensibilitate. Dar pentru a realiza un dresaj eficient este indicat pentru această a se folosi o lesă sau zgardă care să le limiteze mişcările pentru putea deţine controlul asupra animalului şi de a-i impune anumite mişcări sau comportamente.Printre aceste lese se numără şi una care a dat rezultate remarcabile, care se aseamănă cu un ham care le vine pe tot corpul începând de la bot. La fel de important este ca aceste lese, zgărzi folosite să nu sufoce animalul, să-l sperie sau să-l închisteze pentru a nu imprima o frică de dresaj. Alături de acestea mai puteţi folosi recompense, fie verbale, prin mângâieri sau culinare arătându-le câinilor afecţiune de fiecare dată. Daca este bine ingrijit si vaccinat la timp,bichonul nu va prezenta probleme de sanatate, este un caine rezistent si longeviv, depinde de dumneavoastra sanatatea si viata lui

6 răspunsuri:
| Innovation explică:

NiNi ti-am dat funda pentru ca raspunsul tau este foarte detaliat si imi spune informatii despre Bichon, dar mi se pare copiat de pe net.

| Buterflyy a răspuns:

Nu este copiat de pe netlaughing este luat dintr.o revista despre bichon si am avut si eu unul si de acolo m.am inspirat inainte sa il cumparwinking

| Buterflyy a răspuns:

Pai este o carte de la scola ne.a mai dat si cu pisica si pestiwinking

| coxx a răspuns:

NiNi imi poti spune de unde ai luat cartea despre bichon?

| mrsjacksonhere a răspuns:

Din experienta proprie iti spun ca sunt jucausi, f.prietenosi,cuminti,latra putin... bine,trebuie sa ai grija mare de ei si necesita timp mai ales cand is pui, trebuie periati zilnic, scosi la plimbare la ore fixe de vreo 4-5pe zi happy
Exista 4 varietati de Bichon:

Bichon Maltez

Bichon Bolognez

Bichon Frise

Bichon Havanez

Bichonii sunt originari din Italia, Malta, Franta, Belgia si Cuba.

| sorinaviatoru a răspuns:

Bichon este o rasa destul de jucausa si trebuie sa ai mare grija de el si este destul de prostut deci ai grija sa nu sara in fata masini (CAZU MEU) crying FUNDA? big grin