| Madalina123 a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine cu niste sfaturi de crestere a unui hamster pitic?

Răspuns Câştigător
| DCSHOE a răspuns:

Buna. Si eu am hamster pitic. Il am de 2 ani si e super ok.
Pai cam ce sfaturi sa iti dau... iti spun cum fac eu.
Eu ii fac curat o data la saptamana sau depinde cum face el pisu. Eu am cusca cu casuta si iau toata cusca si o spal ca sa nu mai miroase.
Trebuie sa ii dai apa, este falsa ideea ca hamsterii nu beau apa. Al meu bea si e viu si sanatos!
Eventual daca nu ai la el rotita i'ai una pentru ca ei trebuie sa alerge seara. Ziua dorm.
De mancare poti sa ii dai legume(morcov,salata,varza,ardei,rosie, etc) si fructe( mar, para) poti sa ii mai dai nuci, caise... etc...dar evita citricele!
Si poti sa ii mai cumperi mancare pentru ei. Al meu mananca doar semintele si porumbul, asa ca iau seminte fara sare...
Daca ai vreo intrebare te rog sa imi lasi PM :*.
Sa iti traiasca micutul!

5 răspunsuri:
| MeGustaaaaa a răspuns:

Am si eu doi hamsteri pitici si uite niste sfaturi:
-Schimba talajul o data pe saptamana
-Pune-le apa proaspata la 2-3 zile
-Mancarica in fiecare seara
-La inceput te va musca pentru ca nu te cunoaste.In fiecare zi vorbeste cu el, cand vrei sa il iei in mana spala-te mai intai pe maini.
-Daca iti iei doi hamsteri la inceput se vor bate timp de 1-2 zile, dupa care se vor obisnuii.
-Ai grija sa nu ai si o pisica in camera cu ei...
-Acum ca vine iarna, pune cusca langa calorifer sau soba.
-Daca face femela puiuti, desparte imediat masculul de ea.
-Abia dupa 3 saptamani poti pune femela si masculul in aceeasi cusca impreuna si cu puiutii.
Sunt mai multe sfaturi pe care ti-le pot oferi si daca mai ai ceva intrebari, un mic mesaj n-ar strica sa stii. Funda?

| DanaCristina a răspuns:

Eu am doi hamsteri si sunt de rasa pitic rusesc. Sunt destul de usor de crescut si ingrijit. Pe internet sau oriunde citesti vei vedea ca trebuie sa le schimbi rumegusul o data pe saptamana. Nu este necesar sa il schimbi asa des, e bine o data pe luna. Oricarui hamster ii trebuie apa pe care o pui intr-un rezervor special pe care il gasesti in pet shop. Cusca nu trebuie sa fie prea mare, cu multe etaje, cu multe tuburi, trebuie sa ai acces la toate etajele custii foarte usor pentru ca atuci cand au pui, femela ii "pedepseste" si ii duce departe de cuib, doar ca uneori uita de ei. Alimentatie in functie de preferintele lui: boabe obligatoriu, le gasesti in pet shop, dar si varza si morcov. Niciodata sa nu le dai apa de la robinet! Si nici apa minerala. Doar apa plata. ATENTIE! Hamsterul nu il pui in apa sa il speli! Hamsterii cu par scurt isi curata singuri blana, dar cei cu par lung trebuie periati zilnic cu o perie speciala din pet shop. CAM ATAT, DACA TE HOTARASTI SA ITI IEI, TE ROG SA-MI ZICI CE RASA TI-AI LUAT.
P.S. daca iti iei femela si mascul si iti fac pui ii poti da unui pet shop, e bine sa intrebi de la pet shop-ul de la care ii iei daca primesc pui.

Succes!
FUNDA? plz, plz, plz,!

| DCSHOE a răspuns (pentru DanaCristina):

''Nu este necesar sa il schimbi asa des, e bine o data pe luna.''
Tu rezisti sa stai in camera daca il schimbi o data pe luna? straight face Nu de alta, dar cam miroase... cel putin la mine daca il las mai mult de o saptamana pute ca naiba. Ma indoiesc ca la tine ar fi altfel, plus ca mai ai si doi straight face

| DanaCristina a răspuns (pentru DCSHOE):

Nu, chiar nu miroase.