| Syrten a întrebat:

Bună TPU! O pisică a făcut un pui care are mai bine de 3 săptămâni deja, a deschis ochii zilele trecute, dar acum văd că îi are lipiți iar cu ceva gălbui care s-a cam întărit. Există vreo posibilitate prin care aș putea să-l ajut să îi deschidă iar? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| BumiWolfie15 a răspuns:

Du-te la veterinar! Posibil să fie un fel de răceală felină, e contagioasă (există și un vaccin care se face la două luni împotriva acestei boli, dar nu trebuie ca virusul să fie prezent în organism ). La început doar îi curg ochiii, apoi începe să strănute, să îi curgă nasul și să fie înfundate ( respiră foarte greu, mai mult gâfâie ).O fi luat de la mama lui. Dacă nu a evoluat prea mult boala s-ar putea să scape doar cu niște picături. Trebuie tratată și mama sau altă pisică din jur cu această boală dacă e cazul. Nu îi da medicamente după ureche! O vecină de a mea le dădea pisicilor ei picături pentru aceleași simptome, dar fără niciun sfat de la veterinar și în cele din urmă una dintre pisici a orbit. Nici nu a mai știut drumul spre casă, se plimba pe drum fără să conștientizeze nimic. Dacă chiar îl iubești, administrează-i medicamentele prescrise de veterinar. Pisoii mei iau de o săptămână antibiotic din cauza nenorocirii ăsteia. Nici nu vrei să îți descriu cum a murit unul care făcuse un fel de cruste în ochii.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cumpara unguent Kanamicina si da-i zilnic pe ochi, asa inchisi cum sunt. Se deschid in 1-2 zile si se curata.
Unguentul e pentru oameni, dar l-am folosit la multi pisici si le-a facut bine.

| Catrice a răspuns:

Șterși cu un tifon sau disc demachiant îmbibat în apa călduță sau ceai de mușețel.

| Crackman a răspuns:

Ii cureți ochii ca are muci pe ei desi mama lui trebuia sa îl ajute sa curețe...