| chloeniall a întrebat:

Bună tuturor, am o mică problema cu animalutele mele. Am 3 pui de pisica de aproape o luna si le iese un fel de lichid alb-galbui din ochisori, si le sunt ochii lipiti, credeti ca este ceva foarte grav sau le va trece cu timpul?

5 răspunsuri:
| IrinaAndreea a răspuns:

Buna, este posibil sa aiba conjunctivita. Mergi la un cabinet veterinar si spune-le problema, este posibil sa iti dea Oculoforte, doar ca trebuie pus foarte putin fiind asa de mici. Ai grija sa nu stea in curent si sa le cureti ochii cu o discheta cu apa calduta.

| cornelia_7230 a răspuns:

Aproape sigur au conjunctivita, astfel incat mergi la veterinar sa le prescrie medicatia. Nu este grav, dar ai foarte mare grija ca aceasta boala se ia foarte usor si are aceleasi manifestari foarte suparatoare si la oameni. Pentru protectia ta sa te speli pe maini de cate ori le aplici tratamentul la ochisori si sa nu pui mainile la ochii tai inainte de a te spala. Oricum nu e nimic grav si trece, cu tratament, in cateva zile.

| DenissaRoxana a răspuns:

Du-te cu ei la veterinar sa ii controleze, noi din spatele calculatoarelor nu putem sa te ajutam happy!

| sori1999 a răspuns:

Buna asa au avut si pisicii mei, dar nu este cv grav asa le curge unora dar poti sa ii stergi cu o carputa uda ca sa nu li se intareasca lichidul ala si sa le ramana ochii lipiti ..cand vor creste nu vor mai avea asa ..mult noroc sa ai la ei :-)