| dianacool a întrebat:

O sa-mi iau un bichon shih-tzu si as dori sa stiu totul despre el.Tot ce se poate sti.In primul rand ma intereseaza:Ce mananca?
2). ce sampon trebuie sa folosesc-sau balsam?
3)cat de des trebuie sa-l spal?
4). Cat de des pot sa-l periez?
5). Cat de des pot sa-i tai unghiile/sau blanita?
6). cat de des poate manca pe zi?
7)cat de des trebuie scos afara?
8). cate vaccinuri trebuie sa-i fac si cat ma costa?
9). cum o invat sa faca pipi afara?
10). vreti funda?(cel mai bun raspuns fundita!)-restul vott

9 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Nu exista rasa bichon si-tzu, ori bichon, ori si-tzu! poate e metis intre ele doua(corcitura)
1.depinde de varsta,oricum cele mai sanatoase marci de mancare de caine sunt :Acana,Orijen,Hill's etc,sa nu iei Royal Canin, intr-adevar au un gust foarte bun, sunt cele mai scumpe din comert dar sunt cancerigene! mai mult platesti firma decat produsul!
2.cel mai bun este:sampon Hery-white coat, este el mai scump dar face minuni!
3.depinde,cand e murdar, nu le place sa faca baie si nu este asa sanatos sa le faci baie prea des, poate odata la cateva saptamani.Cand vi cu el de afara sa-l speli pe labutewinking
4.o data/de doua ori pe zi
5. unghiile,nu tu le tai,il duci la un salon canin,se taie cu o foarfeca speciala,se gasessc pe comert dar nu cred ca o sa te descurci...
iar blanita,poti sa-l tunzi dar va arata foarte urat daca nu te pricepi, mai bine il duci la un salon canic, sigur sunt destule in orasul tauwinking
6.el poate manca mult dar tu trebuie sa-l hranesti, depinde de varsta, daca e pana in 6 luni, de 5, 6 ori pe zi, ii dai in cantitati mici, incearca sa-l obisnuiesti sa-l hranesti la ore fixe.
7. daca e pui pana un an,il duci de trei ori pe zi, dupa ce depaseste varsta de un an, poti linistita sa-l duci doar de doua ori dar recomandat este de 3.
8.depinde de varsta si cabinetul respectiv, primul va costa 40 lei, al doilea 50, al treile 50, al patrulea 40, dar sunt mult mai multe, nu doar 4, parca asa erau la un cabinet din oras, nu mai stiu, imi povestea o vecina mai demult...
9. daca nu e invatat,la inceput o sa faca de cateva ori in casa,dupa ce-l vezi,ia un ziar,fa-l sul,si ii dai incet pe posterior,dupa il scoti afara,dupa ce isi face treburile,ii dai o recompensa si il feliciti,asta doar la inceput,dupa o sa se obisnuiasca,ai grija exrementele trebuie adunate in niste saculeti,daca te printe politia te amendeaza,asa e la noi in oras(bineinteles, valabil doar la kk)
mult succes, sper ca te-am ajutat! happy

Răspuns utilizator avertizat
| simina2000 a răspuns:

Pai sa vedem :
1)cand este mic catelusul trebuie sa manance mancare speciala bobite de juniori si conserva daca vrei
2)poti sa folosesti si un sampon de oameni dar se clateste greu din blanita sfatul meu este sa folosesti sampon special pentru catei nu este foarte scum si il si ajuta este ani purci si capuse
3)o data la 2 saptamani chiar trei este de ajuns altfel risti sa il imbolnavesti
4)o data pe zi chiar si mai mult
5)unghiile i se toaca si singure daca mbla mult pe astfalt dar are niste unghiiute moarte asa se numesc pe lateralele labutelor din spate care nu se pot toca si daca nu i le tai o data la 2 saptamani ii intra in perinite si il doare (poti sa le tai si tu acasa putin cate putin cu o foarfecuta speciala mai bine mai putin si mia des decat sa i le tai prea mult si dupaceea sa sangereze), blanita depinde o data pe an sau deloc
6)cand e mic 3-4 mese pe zi cand e mare ii ajung si 2 dar mai bine ii lasi in castronelul ei mancare (vara ii este cald si ai sanse in timpul zilei sa nu manance nu te speria mananca noaptea cand e racoare)
7)la inceput de vreo 3 ori dar cu timpul poti sa scazi si la 2
8)cand e mic mi se pare ca din ai 3 vaccinuri dar nu stiu cand cand face un an va trebui vaccinat o data pe an. Pretul depinde de care este vaccinul dar in general intre 15 - 30 lei
9)la inceput poti sa o scoti des afara si cand face in casa o certi si ii spui ca nu e voie incearca cand iesi cu ea afara sa o feliciti dupa ce face recompenseaz-o
Sper ca ti-am fost de folos.
P.S. Am si eu o catelusa sunt testate sfaturile.

| simina2000 a răspuns:

Primul vaccin costa in jur de 20 de lei crede-ma.

| OmNom a răspuns:

In brimul rand bichonul este o rasa ia si-tzu este alta.
pai mananca boabe cat e mic cel mai bine creste si sanatos cu pilaf (orez) si cate o bucatica de carne sa il obisnuiesti.
2.la cainele meu bichon havanez ii merge bine cu dalin caci celelalte pentru caini ori mirodeau urat ori facea cojite
3.sambata odata la 3 saptamana cat e mic si iarna la o luna sa il usuci cu feonul sa nu raceasca. cat e mare sambata o data la 2 saptamani sau la 1 bine eu ii fac baie sambata dar tu poti si in alte zile ale saptamanii.
4. depinde de blana daca este carliontata si firul lung in fiecare zi si dac este bichon fiindca lor nu le cad e parul si trebuie sa il periezi
5.cat e mic nu prea trebuie iar apoi da cand ii cresc dar ai grija sa nu creasca mari caci i se formeaza un vas de sange pe gheruta si daca tai pocneste si curge sange si nu treuie cu o foarfeca normala iti trebuie una pentru cateii.
6.de 3 ori pe zi incearca sa ii dai mancare variata dimineata boabe amiaza orez sau alte mancaruri facute de mama ta caci si ei au voie ceorbe nu numai uscaturi lapte noaptea conserve.
7.vara te 3 ori pe zi si iarna 2-3 depinde vezi caci trebuie sa mergi cu el la doctor si sa ii storci glandele 1 la luna.
8.50 lei vaccinul de la 2 luni in fiecare lua pana la un ansi de la un an in fiecare an la doi la trei patru etc pana ce moare daca cumva il iei cu vreun microb si ii faci vaccinul moare deci ai grija cu ine avea grija de el.
9.pai cand face in casa o certi si ii zici nu asa afara si o scoti afara chiar daca face in casa fiindca a sa se invete cu tinpul
10. daca mai este disponibil da
P.S. TEBUIE SA O SPELI PE DINTI ODATA LA 2 SAPT SI SA II DETARTREZI DINTII SA NU II CADA REPEDE TREBUIE SAI EI O HAINA DE IARNA SI SA II DAI DE LA MEDIC PASILE PT VIERMI SA II FACI CONTROL MA MEDIC SI SA II STORCI GLANDELE LA EL SA II DETARTREZI DINTII SA O TUNZI SI SA II DAI ANTI PURECI
! PA! NOROC CU CATELUSA

| OmNom a răspuns:

Am uitat za iti zic nu ii da ciocolata pentru ca ii face rau si nu ii da oase de pasare pentru ca ii va firau si va voma ele se aschiaza si ii inteapa intestinele

| d3mian a răspuns:

1.mancare 2.dove 3.cand e murdar 4.cand trebuie periat 5.cand are unghiile/blana mare 6.foarte des 7.cand poti 8. vreo 3, in jur de cateva sute de lei 9.il duci afara si ii arati cum se face 10. nuhappy
P.S.: Mai glumim si noi big grin

| Bebe_9747 a răspuns:

Te sfatuiesc sa intri pe primul site pe care ti l-a dat si mihaidavid, adica pe forumul siteulu animale.ro pentru ca acolo sunt comunitati pentru fiecare rasa de caine inclusiv ce vrei si tu, oameni care te pot ajuta cu orice intrebare happy si in schimb vor doar poze cu cel micbig grin