| MabelPines a întrebat:

peste 2 luni vreau sa imi iau un Porcusor de Guineea si am catev intrebari pentru ce ce au experienta:
1. Trebuie sa il culc neaparat in cusca? Pentru ca as vrea sa il culc langa mine. Dar daca trebuie in cusca neaparat, nu e problema.
2. Cu ce sampon sa ii spal?
3. De cate ori pe an le fac baie?
4. Vara, pot sa il scot afara? Cat timp?
5. As putea sa le tricotez haine iarna cand e foarte frig?
6. Ce trebuie sa ii dau sa manance?
7. Pot sa ii dau apa minerala?
Scuze de atatea intrebari! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| delightful a răspuns:

1. Da, pentru ca in general noaptea sunt mai activi decat ziua. Plus ca poti sa te intorci si sa te pui pe el si sa-l ranesti. Poate iti face nevoile in pat. trebuie sa-l obisnuiesti acolo si din cand in cand poti sa-l scoti si sa stea cu tine.
2. Nu stiu exact daca il poti spala cu sampon, asta intrebi la veterinar sau evetual la pet-shop
3. Nici nu stiu daca e recomandat sa le faci baie insa daca e, probabil de vreo 2 ori. Poti in schimb sa ii periezi
4. Poti sa-l scoti dar ai grija unde-l duci sa nu il pierzi sau sa fie ranit de alte animale. De asemenea, sa nu manance prostii de pe jos.
5. Nu cred ca e nevoie pentru ca ii tii in casa si ei au deja blana mare.
6. Gasesti un mix de seminte si legume la pet-shop. In principal fan trebuie sa aiba mereu.
7. Nu. Ii dai apa normala. Trebuie sa ii agati de cusca lui o pompita sau o sticla cu bila din care sa bea el cand are nevoie.

1 răspuns:
| FABULOSUL6000 a răspuns:

Nu stiu restul,dar NU poti sa il culci langa tine,ala nu e pisica si nu sta, si daca ar sta ai grija ca il faci turta, dar nu va sta si il pierzi. De ce nu iei o pisicuta? E draguta, flocoasa si se ingrijeste mai usor, plus ca doarme cu tine si toarce frumos.