| danstuparu56 a întrebat:

De cate ori se face baie la un porcusor de guineea?

Răspuns Câştigător
| MarianM8777 a răspuns:

In general porcusorilor nu le place baia si nu este recomandata, deoarece samponul (sapunul) indeparteaza grasimile naturale de pe pielea lui. Baie ii vom face doar in cazul in care e strict necesara. In acest caz vom folosi sampon slab (de copii), si nu ii vom uda capul. Vom fi atenti la ochi, nas si urechi, si il vom usca foarte bine, altfel el poate raci. Avand pielea sensibila, vom fi precauti la uscarea blanii. Uscatorul de par vom tine la distanta de blana, sau il vom regla pentru o treapta mai mica de temperatura si viteaza. Evitam pe cat posibil imbaierea puiilor sub 2 luni, a femelelor gestante sau a celor care alapteaza! Daca acest lucru nu este posibil, imbaierea la aceste categorii se va face fara sampon sau sapun.

4 răspunsuri:
| AlexAleex a răspuns:

De 2 ori pe luna cel putin.

| mnthseby a răspuns:

1 data la 2 saptamani

| viperra a răspuns:

2 ori pe luna, fara sapun, iei un recipient ca acesta https://www.google.ro/......ps?/search umpli cu apa si dai pe porcusor de vreo 4 ori

| antologie a răspuns:

1 pe saptamana