| MeowPattie a întrebat:

TPU! Stie cineva de unde pot lua un porcusor de guineea, dar mai blanos si cu multe culori, din Ploiesti? Si cam cat ar costa cu tot cu hrana si cusca. Funda + VOT

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Din noul mall, porcusorul costa 70 lei, cusca depinde de cat de mare e, in jur de 100 lei.

| MeowPattie explică (pentru Mihaela1964):

Ploiesti shopping city? Sau omnia?

| Mihaela1964 a răspuns (pentru MeowPattie):

Daaaa,Shopping Center, au un magazin cu animalute.

| MeowPattie explică (pentru Mihaela1964):

Multumesc!

| Mihaela1964 a răspuns (pentru MeowPattie):

Cu mult drag!

8 răspunsuri:
| AllmaGirl a răspuns:

Vezi ca in Mall nu e bine! Tin femelele cu masculii si nu cunosc sexele bine, poti lua o femela gestanta si sa iti moara acasa...in plus, tin bietele animale in conditii deplorabile... poate avea diverse boli de piele..nu iti recomand.ia de la crescatorie mai bine, acolo macar stii ca sunt sanatosi.

| MeowPattie explică (pentru AllmaGirl):

Atunci de unde pot sa iau? Ca am fost la niste pet shop-uri unde nu aveau animale. Crezi ca la zoo mania are ceva?

| AllmaGirl a răspuns (pentru MeowPattie):

Nu lua de la petshopuri...sa iti zic cateva experiente nu neaparat propii dar reale:

1, Problema sexelor

Angajatii nu fac diferenta intre masculi si femele.

2. Nesepararea pe sexe a animalelor

Tin masculii in aceleasi custi cu femelele si masculii se bat intre ei pentru femele si genereaza diverse rani grave si/sau micoze ce sunt transmise de la un porcusor la altul si poate fi transmisa si la tine. In plus, femelele, stand cu masculii, majoritatea sunt gestante... uite cateva cazuri:

a. Femela gestanta de la o varsta prea inaintata sau prea frageda

Prima fatare trebuie sa o aiba cel tarziu la 9 luni, pentru ca dupa nu mai au oasele bazinului flexibile si ajung sa moara cu puiul iesit pe jumatate in timpul fatarii. Mai sunt si cazuri in care femela e inca pui si nu poate duce sarcina si maore in timpul nasterii/ gestatiei,

2. Femela care duce cu bine nasterea, dar nu accepta puii

In astfel de cazuri trebuie sa te chinui tu sa ii hransesti cu seringa des.

3. Femela care nu poate duce nasterea in ciuda conditiilor bune

Reproducerea la porcusori nu e ca la catea, riscurile sunt mult mai mari! Femela poate muri in timpul nasterii sau sa se chinuie ore si sa nu reuseasca, sfarsind sa moara si ea si puii. Daca apar complicatii trebuie sa fii experimentat sa poti interveni, si chiar si experimentat pierzi femela...
4. Duce cu bine nasterea

In cazul asta fericit, 4 saptamani ai de tinut in casa si hranit mai multi porcusori, galagiosi noaptea pe care cu greu ii dai dupa.

3. Conditiile de igiena

Custile lor sunt de fapt acvarii, ca oamenii sa poata vedea animalul perfect, ..Astfel de custi nu se aerisesc si inauntru e un focar de germeni, si, ei tin multi porcusori intr-un spatiu in care un om care respecta animalele nu ar tine nici macar unul...din aceste cauze animalele deseori au ciuperci si paraziti statici ori dinamici.

4. Custile mici si aglomeratia

Custile lor au in general 50 cm. Cusca MINIMA ca dimensiuni pentru 2 porcusori are 100cm...Ei tin in 50-60 cm peste 4 porcusori, si neavand spatiu se bat si sunt plini de rani ce trebuiesc tratate acasa.

5. Provenienta lor

Ei sunt generati din imperecheri intamplatoare, deci sunt plini de probleme genetice.

6. Hranirea neadecvata

Primesc mancaruri nesanatoase si fac probleme la rinichi deseori, si tratamentele pentru asa ceva sunt costisitoare. In plus, nu primesc fan, dintii cresc peste masura si trebuie mes la Buc la taiat, operatiune delicata care nu poate fi facuta de orice medic.

Astea sunt doar cateva exemple...il iei cu 40 de lei din petshop si te face milioane sa il tratezi... Uite aici:
http://gemon.ro/forum/viewforum.php?f=1

Acei porcusori sunt de donat, deci gratuiti, unii se dau chiar si cu cusca si partener (trebuie sa fie 2 de acelasi sex neaparat). Asa ai garantia ca sunt sanatosi, iar transportul pe tren te face mai ieftin ca un porcusor din petshop.

| Reek54 a răspuns:

Cauta aici : www.okazii.ro sau mercador.ro pe cineva din Ploiesti care vinde.