| Teodora_8141 a întrebat:

Sunt sigura ca sunt utilizatori pasionati de lectura ca si mine. As vrea sa impartasim ce carti ne-au inpresionat sau ne-au placut. As vrea sa stiu ce genuri de lectura preferati: de dragoste, aventura sau SF.
Abia astept sa vad preferintele voastre. :*

Răspuns Câştigător
| outlandish a răspuns:

Imi plac cele de dragoste dar si cele de aventura, calatorii. La romane de dragoste iti recomand Jane eyre de Charlotte Bronte. Este un roman ce iti arata o poveste de dragoste sincera.

| Teodora_8141 explică (pentru outlandish):

Buna mistikrose14! Eu acum citesc acest roman si il ador! Ai perfecta dreptate! Autoarea Charlotte Bronte reuseste sa ilustreze intr-un mod extraordinar, dupa parerea mea, o poveste sincera de dragoste!

| outlandish a răspuns (pentru Teodora_8141):

Ma bucur ca ti-am fost de folos!

17 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Mereu am fost foarte fascinata de romanele scrise de Jules Verne, cel mai mult ma fascinat "Copii capitanului Grant", si "Ocolul pamantuui in 80 de zile"
Am fost impresionata si de romanul "Singur pe lume" de Hector Mallot.Am incercat sa citesc si New Moon dar m-am lasat pentru ca vazusem filmul inainte si nu mai aveam aceiasi satisfactie happy
de obicei sunt atrase de romanele pline de aventura

| alinae a răspuns:

Mie imi plac cartile de aventura sau SF.Dar prefer si unele carti mai triste, una dintre ele ar fi Hachiko. Uitele unele carti preferate de mine scrise de Roald Dahl:
-Matilda
-Vrajitoarele
-Jame si piersica uriasa
-Charlie si fabrica de ciocolata
-Charlie si marele ascensor din lift
Daca mai vrei si alte carti trimite-mi un mesaj

Funda, te rog? puppy dog eyes

| TheTruthBeneathTheRose a răspuns:

Hm, imi plac mai mult cartile de aventura! Cele de Jules Verne, Robnson Crusoe, Marco Polo... si cartile mai melancolice, ceva mai trist... dar cu final fericit

| LexieG a răspuns:

Poi eu prefer SF si aventura.Cea mai buna carte citita de mine a fost VAMPIRATII. Ti-o recomand.Stiu ca doar dupa titlu nu pare foarte interesanta dar cand o vei citi vei simti suspansul aventurii.Colectia contine 4 volume.Eu le-am citit pe toate. Sper sa iti placa si tie. Funda?

| KiddFaraSentimente a răspuns:

Prefer in general, romanele de dragoste.
Pana acum m-au impresionat mult Draga John si Multumesc pentru amintiri.; x

| ankahra4m a răspuns:

Hello happy Ma bucur sa vad ca mai sunt anumite persoane pasionate de lectura. Well, sa iti spun cam ce imi place mie..." Femeia in alb" de W.Collins, " Lame ascutie" de Gillian Flynn, "Idiotul" de Dostoievski, " Crima si pedeapsa" - acelasi autor, " Lolita" de Vladimir Nabokov, tot ce este scris de Anna Ahmatova este incredibila, considerata una dintre cea mai mare poeta rusa, Bulgakov Mihail cu romanul " Garda Alba", Anton Pavlovici Cehol cu "Novoe Vremia" ( timpuri noi)... as incarca lista aici, marea majoritate sunt scriitori rusi. happy astept un mesaj de la tine sa imi impartasesti lecturile tale. O zi buna sa ai.

| CartideCitit a răspuns:

In functie de starea de spirit prefer carti de aventura, sau de dragoste, sau thriller, sau cu mistere, sau...
Daca vrei carti bune de aventura gasesti aici :
http://www.cartidecitit.ro/Carti-Aventura;
mistere : http://www.cartidecitit.ro/Carti-Mistere;
SF: http://www.cartidecitit.ro/Carti-SF-si-Carti-Fantasy;
dragoste: http://www.cartidecitit.ro/Carti-Dragoste;
thriller: http://www.cartidecitit.ro/Carti-Thriller
Citeste recenziile si alege-ti cartile preferate. Lectura placuta!

| BlackR0se a răspuns:

Hey!
Mie imi plac cartile SF mult de tot love struck
Dar de asemenea si romanele de dragoste :]...doar cele bune tongue
De exempplu, recent am citit:
Iubire sau ura de Jilly Cooper love struck Mi.a placut mult!
Dar tu?:*

| Andishor a răspuns:

Buna, Teodora!

Pasiunea mea pentru lectura a inceput dupa ce am citit toate volumele "Harry Potter". Am citit si volumele din Saga Amurg, dar m-au cam plictisit. In general prefer cartile de aventura si de dragoste (mai putin), dar imi plac la nebunie cartile din literatura romana (gen "Baltagul") pentru ca sunt foarte sadicebig grin. Acum citesc al doilea volum din "Ciresarii" de Constantin Chirita. Primul l-am terminat si mi-a placut foarte mult.
Din lectura obligatorie mi-au placut cateva carti: "Baltagul", "Enigma Otiliei","Batranul si Marea" si "Ciulinii Baraganului".
Pe lista cartilor pe care vreau sa le citesc sunt:
-"Elevul Dima dintr-a VII-a" de Mihail Drumes
-"Exuvii" de Simona Popescu
-"Maitrey" de Mircea Eliade
-"Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade

-"Manastirea din Parma" si "Rosu si Negru" de Stendhal
-"La rascruce de vanturi" de Emily Bronte
-"Mandrie si prejudecata" de Jane Austen
-"Crima si pedeapsa" de Dostoievski
-"Afinitati elective" si "Suferintele tanarului Werther" de Goethe.

| DanielleDaniaD a răspuns:

De dragoste:X P.S I love you:X:X:X o iubesc!:X

| MusicIsLife a răspuns:

Buna! Mie imi plac cartile de dregoste, fiindca mi se par mai interesante.Acum citesc cartea "Mesaj din Vietnam".E super.E o carte de dragoste si actiune.E cu doi tineri care s-au intalnit la facultate si s-au indragostit dar apoi baiatul a fost trimis in vietnam sa lupte in razboi si a murit acolo, iar acum iubita lui a mers acolo ca jurnalusta.

Alta carti interesante: "Un inger in soare"
"Doua orfeline"
"Alaturi la necaz si la durere"

| starangel96 a răspuns:

Mie imi place cele de dragoste.pana acum cel mai mult mi-au placut "Invitatia la vals" si "Scrisoare de dragoste" ambele scrise de Mihail Drumes.
Mi-a placut si "Dama cu camelii" de Alexandre Dumas (fiul) este o carte superbbbbaaaalove struck ti-o recomand cu toata inima.

| Luu010 a răspuns:

In general, romane de dragoste. am citit recent Venom de Collin Falconer. E absolut superba

| nimicaici a răspuns:

Super carti laughing

| Teodora_8141 explică:

Sunt impresionata de raspunsurile voastre si nu ma asteptam sa fie atat de multi pasionati de lectura. Va multumesc pentru idei si impresii si sper sa pastram legatura. Va pup :*